Trudny budżet miasta. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 2.02.2018, 09:36 (aktualizacja 02.02.2018 09:45)
  • A. Skowron
Podziel się:
Oceń:
Trudny budżet miasta. Komentarz Andrzeja Skowrona Andrzej Skowron. Radny miejski. Dziekan Wydziału Ekonomii w Mielcu Krakowskiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania.
Przyjęty przez radę miejską budżet na 2018 rok charakteryzuje się rekordowym deficytem, wynoszącym ponad 86 milionów złotych, który należy powiększyć o 13 milionów złotych (wysokość deficytu na koniec 2017 roku).

Oznacza to, że  deficyt wynosi już więc prawie 100 milionów złotych i to zjawisko jest ewenementem w historii Mielca. Co istotne, nastąpi jeszcze jego wzrost, ponieważ po pierwsze – czekamy na rozstrzygnięcie drugiego przetargu na budowę hali widowiskowo- sportowej MOSiR, a usługi budowlane znacznie podrożały, a po drugie – nie znamy ostatecznej kwoty, którą poniesie miasto w związku z budową wiaduktu, w ramach wyjazdu z Mielca na drugi most. Z informacji zawartej w Wieloletniej Prognozie Finansowej wynika, że deficyt zostanie pokryty z emisji obligacji oraz z zaciągnięcia kredytu. Realizacja tak trudnego budżetu wymaga zachowania równowagi pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, co wynika z Ustawy o Finansach Publicznych, a zaplanowana na ten rok różnica nie jest wcale duża i powinna podlegać stałemu monitorowaniu.

Stąd w najbliższych miesiącach  można spodziewać się racjonalizacji wydatków bieżących oraz optymalizacji kosztów w różnych obszarach. Nie mogą jednak na tych działaniach ucierpieć takie działy, jak pomoc społeczna, edukacja, kultura czy sport, które potrzebują  finansów w odpowiedniej wysokości nie tylko na swoje funkcjonowanie, ale przede wszystkim na utrzymanie całej swojej infrastruktury technicznej oraz społecznej.

Jedno jest pewne, to nowy prezydent i nowa rada miejska będą musiały zmierzyć się z trudną sytuacją finansową miasta jeszcze pod koniec tego roku kalendarzowego. Ze względu na wysoki poziom zadłużenia, pieniądze zamiast na nowe inwestycje, przeznaczane będą na spłatę obligacji, rat kredytów i odsetek.W rezultacie to radykalne cięcie wydatków majątkowych przełoży się na stagnację w długofalowym rozwoju miasta Mielca.

A. Skowron
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe