Trudny budżet miasta. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 2.02.2018, 09:36 (aktualizacja 02.02.2018 09:45)
  • A. Skowron
Podziel się:
Oceń:
Trudny budżet miasta. Komentarz Andrzeja Skowrona Andrzej Skowron. Radny miejski. Dziekan Wydziału Ekonomii w Mielcu Krakowskiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania.
Przyjęty przez radę miejską budżet na 2018 rok charakteryzuje się rekordowym deficytem, wynoszącym ponad 86 milionów złotych, który należy powiększyć o 13 milionów złotych (wysokość deficytu na koniec 2017 roku).

Oznacza to, że  deficyt wynosi już więc prawie 100 milionów złotych i to zjawisko jest ewenementem w historii Mielca. Co istotne, nastąpi jeszcze jego wzrost, ponieważ po pierwsze – czekamy na rozstrzygnięcie drugiego przetargu na budowę hali widowiskowo- sportowej MOSiR, a usługi budowlane znacznie podrożały, a po drugie – nie znamy ostatecznej kwoty, którą poniesie miasto w związku z budową wiaduktu, w ramach wyjazdu z Mielca na drugi most. Z informacji zawartej w Wieloletniej Prognozie Finansowej wynika, że deficyt zostanie pokryty z emisji obligacji oraz z zaciągnięcia kredytu. Realizacja tak trudnego budżetu wymaga zachowania równowagi pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, co wynika z Ustawy o Finansach Publicznych, a zaplanowana na ten rok różnica nie jest wcale duża i powinna podlegać stałemu monitorowaniu.

Stąd w najbliższych miesiącach  można spodziewać się racjonalizacji wydatków bieżących oraz optymalizacji kosztów w różnych obszarach. Nie mogą jednak na tych działaniach ucierpieć takie działy, jak pomoc społeczna, edukacja, kultura czy sport, które potrzebują  finansów w odpowiedniej wysokości nie tylko na swoje funkcjonowanie, ale przede wszystkim na utrzymanie całej swojej infrastruktury technicznej oraz społecznej.

Jedno jest pewne, to nowy prezydent i nowa rada miejska będą musiały zmierzyć się z trudną sytuacją finansową miasta jeszcze pod koniec tego roku kalendarzowego. Ze względu na wysoki poziom zadłużenia, pieniądze zamiast na nowe inwestycje, przeznaczane będą na spłatę obligacji, rat kredytów i odsetek.W rezultacie to radykalne cięcie wydatków majątkowych przełoży się na stagnację w długofalowym rozwoju miasta Mielca.

A. Skowron

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe