Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Łukasza Przybyło

  • 26.01.2018, 13:31 (aktualizacja 26.01.2018 13:35)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Łukasza Przybyło
Myślę, że nacisk społeczny zawsze jest istotnym czynnikiem obligującym do podejmowania konkretnych działań. Także i w tym przypadku. Protesty w przypadku Kronospanu uważam za jak najbardziej zasadne.

Uczymy się na przykładzie Szczecinka, gdzie były podpisane cztery porozumienia burmistrza z Kronospanem i wygrany proces cywilny przez mieszkańców, ale efektów tych działań mieszkańcy Szczecinka do tej pory się nie doczekali. Mielczanie czują się rozgoryczeni, ponieważ mieleckie porozumienie z Kronospanem zakładało m.in. instalację pierwszego z elektrofiltrów do 31.12.2016 i uruchomienie systemu ciągłego pomiaru zanieczyszczeń nie później niż do 30.06.2017 roku oraz prezentowanie wyników przeprowadzanych pomiarów w sposób dostępny dla społeczeństwa. 

Jak dotąd warunki porozumienia nie do końca są dotrzymywane, więc nic dziwnego, że mielczanie się burzą i nie mogąc się doczekać poprawy jakości powietrza, biorą sprawy w swoje ręce. Zwłaszcza gdy dla porównania zakłady Kaindla w Austrii posiadają zaawansowane instalacje chroniące środowisko, a tym samym zdrowie i życie ludzi. Funkcjonują tam urządzenia odpylające, ale przede wszystkim urządzenia oczyszczające gazy odlotowe. Jest trzykomorowy system dopalania spalin, elektrofiltry na tych etapach produkcji, gdzie istnieje  zagrożenie pylenia, ciągły monitoring na emitorach oraz instalacje do oczyszczania gazów odlotowych na każdym etapie produkcji. Więc na Zachodzie już dawno dało się to zrobić, tylko w Mielcu wszystko się przeciąga.

Po tym jak nacisk społeczny stał się bardziej słyszalny i Mielec został obstawiony czujnikami pomiaru jakości powietrza, można zauważyć pozytywne działania władz w kierunku zmniejszenia także niskiej emisji. Pojawiły się programy dofinansowania wymiany kotłów na węgiel, czy też pomysły przyłączenia osiedli domków jednorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

 

Łukasz Przybyło. Mielecki bloger społeczno - ekonomiczny i radny osiedla Smoczka. 

Szymon Burek

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Pola
Pola 29.01.2018, 15:32
gdzie Austria, a gdzie Polska? tam się dało szybciej, bo Zachód się jednak wcześniej rozwinął niż nasz ubogi kraj. cieszmy się, że tyle robią, że w ogóle!!!
Polakmały
Polakmały 27.01.2018, 00:38
Bo jak nie WP to kto ludzi obroni?
JG
JG 3.02.2018, 07:45
I Tak I Nie. Wydaje ci się, że wiesz wszystko. Nie ma to jak działanie podprogowe i kontrola sieci. Poczta pantoflowa też swoje robi i nie zna granic. Są różne techniki. Patrz na wpis Poli, nie musi bronić swojego nazwiska, a nazwisko to pochodzenie. Ile koncepcji, tyle map kartograficznych i nowych podziałów świata, ale jak wiesz skąd przychodzisz to wiesz kim jesteś i dokąd zmierzasz.

Pozostałe