Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Marcina Serafina

  • 26.01.2018, 13:28
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielczanie chcą zmian w Kronospanie. Komentarz Marcina Serafina
Abstrahując od zasadności walki z jednym, konkretnym zakładem, uważam, że tylko nacisk społeczny może przynieść skutek. Po tym, jak prezydent, starosta i marszałek po kolei rozkładali ręce, mieszkańcy Mielca zostali pozostawieni sami sobie.

Jednak jak duży musi być to nacisk, skoro w przeszłości już wielokrotnie próbowano coś zmienić w tym temacie? Ostatnie próby grupy Aeris, które były wsparte solidną kampanią medialną, nie przyniosły pożądanego skutku. Już wtedy próbowano blokować rondo w strefie, lecz na samą demonstrację wybrało się zaledwie kilkadziesiąt osób. Trudno wyobrazić sobie przecież, że nagle pracownicy Kronospanu wstaną od swoich stanowisk i zaprotestują w imię walki o czyste powietrze.

 To dobrze, że wyborcy chcą reagować częściej niż co cztery lata, tym bardziej że organizacje pozarządowe tworzące trzeci sektor nie są w Polsce jeszcze dobrze rozwinięte. Jeszcze lepiej, że wykorzystuje się do tego narzędzia nieeksploatowane wcześniej, czyli właśnie Internet.

O ile sama idea jest jak najbardziej słuszna i godna zaangażowania, o tyle byłbym sceptyczny, dlatego że dzieje się to w roku wyborczym, a przecież problem jest nam znany od wielu lat. Głównymi inicjatorami tej bezpartyjnej i apolitycznej akcji są osoby, które wykazały już swoje zainteresowanie wyborami i o których mówi się jako o twarzach potencjalnych komitetów także w tym roku. W tym samym roku Kronospan obiecał zakończenie modernizacji swojej fabryki, która ma być remedium na zły stan powietrza. Organizatorom łatwo zatem będzie sprzedać swoją skuteczność: "spójrzcie, drodzy wyborcy, to dzięki nam!".

To, co na pewno pomoże nam w obecnej sytuacji, to edukacja obywateli, czym oddychają i co mogą zrobić, by samemu poprawić jakość powietrza. Środowisko, w którym żyjemy, nie tylko posłuży nam, ale i przyszłym pokoleniom, które będą stanowić przyszłość Mielca. Oprócz tego niezbędna będzie restrykcyjna egzekucja przepisów, które nakładają obowiązki na zakłady przemysłowe, jeśli te postępują niezgodnie z prawem.

 

Marcin Serafin. Mielczanin. Student Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Działacz Stowarzyszenia KoLiber. 

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
xyz
xyz 26.01.2018, 21:32
Jedna mądra wypowiedz! Czytam te wypociny Ceny, Przybyło, Skrzypca, to widać KRZYK! Na mnie głosujcie! To ja walczyłem o Wasze dobro! To ja byłem przeciw Melnoxowi! A gdzie byliście Panowie przez ostatnie lata się pytam? Teraz jak Krono wzięło się za modernizację to chcecie zrobić na tym kapitał polityczny? Że to niby dzięki Wam? Żal mi ludzi którzy pójdą na Was głosować. Znaczy to że się dali wykorzystać najbardziej perfidnie. Pan Serafin ujął to jak najbardziej trafnie.

Pozostałe