W maju główny proces modernizacji i zainstalowanie nowych elementów instalacji w Kronospanie

  • 26.01.2018, 01:22 (aktualizacja 26.01.2018 02:13)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
W maju główny proces modernizacji i zainstalowanie nowych elementów instalacji w Kronospanie S. Burek Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Andrzej Kulig dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie potwierdził, że modernizacja w mieleckim zakładzie Kronospan zakończy się w maju. Po zainstalowaniu nowej instalacji zakład najprawdopodobniej wznowi produkcję latem.

Dyrektor DOŚ Andrzej Kulig był gościem budżetowej Sesji Rady Miasta Mielca w czwartek 25 stycznia 2018 roku. Został zaproszony przez Prezydium Rady Miasta, aby przedstawić fakty związane z procesem modernizacji zakładu Kronospan w Mielcu. 

Posłuchaj Andrzeja Kuliga:

Kilka faktów

Przypomnijmy w 2015 roku Urząd Marszałkowski udzielił zakładowi zgodę na działalność z warunkami koniecznej modernizacji. W tzw. pozwoleniu zintegrowanym znalazły się ważne zapisy zmiany instalacji na taką, która będzie spełniać restrykcyjne przepisy UE związane z przemysłem drzewnym tzw. konkluzją BAT. Jeśli zakład nie przeprowadzi modernizacji i nie zastosuje się do tych wymogów, to nie będzie mógł działać po 2019 roku.  "Pozwolenie zintegrowane" z 2015 roku zmniejszyło także wielkość emisji zanieczyszczeń produkcyjnych.

Stały monitoring?

Warto przypomnieć, że Marszałek Województwa zobowiązał firmę do zamontowania stałego monitoringu emisji zanieczyszczeń powietrza z głównego emitora w sposób ciągły. Od tej decyzji przedstawiciele Kronospanu odwoływali się do Ministra Środowiska. W pierwszym rozstrzygnięciu sprawy Minister poprosił o wskazanie producenta, który mógłby przygotować takie urządzenia, które mogą realizować monitoring. Pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska wskazali taką firmę. Ostatecznie Minister uchylił decyzję Marszałka ze względu na to, że nowe przepisy europejskie dotyczące przemysłu drzewnego nie przewidują nakładania na producentów stałego monitoringu. 

- Nowa instalacja w moim odczuciu ma mieć obowiązek ciągłego pomiaru. Ja innej decyzji nie podpiszę. Tutaj bardzo podkreślam rolę Prezydenta, który wydał decyzję o tzw. środowiskowych uwarunkowaniach, która zawierała zapis właśnie o monitoringu - komentuje Andrzej Kulig.

Kronospan przez DOŚ został zobowiązany do złożenia wniosku o wydanie nowego pozwolenia na działalność (czyli pozwolenia zintegrowanego), chodzi o działalność zakładu po modernizacji. Taki wniosek zakład złożył jeszcze w lutym 2017 roku. Urząd do tej pory takiego pozwolenia nie wydał

Kiedy koniec?

Kronospan ma zamiar zakończyć modernizację i przejść na nową technologię z końcem maja tego roku. Warto przypomnieć, że ustawowy obowiązek modernizacji upływa dopiero w listopadzie 2019 roku. 

- Kronospan, realizuje modernizację z dużym wyprzedzeniem. Spodziewać się należy, że w czerwcu zakład wstrzyma na chwilę produkcję, a potem już ruszy w zupełnie nowej konfiguracji zgodnej z naszym pozwoleniem. Zakład po przełączeniu na nową instalację będzie mógł działać tylko i jedynie dzięki nowemu "pozwoleniu zintegrowanemu". - dodaje dyr Kulig

 

 

Szymon Burek

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
asdf
asdf 26.01.2018, 16:15
A co WIOS robi w sprawie innych smrodziarzy z SSE....
koko
koko 26.01.2018, 12:18
Widzę od dłuższego czasu sporą stronniczość redakcji, więcej promocji śmierdziocha lokalnego jaki to świetny, chcący wszystkiego co najlepsze zakład niż obiektywizmu...

Pozostałe