Rejestracja tylko dla wytrwałych! - czyli jak wygląda sytuacja w Wydziale Komunikacji mieleckiego starostwa

  • 23.01.2018, 10:30
  • Msk
Podziel się:
Oceń:
Rejestracja tylko dla wytrwałych! - czyli jak wygląda sytuacja w Wydziale Komunikacji mieleckiego starostwa Msk
Przepisy mówią jasno o obowiązku rejestracji pojazdu do 30 dni od chwili jego kupna, co wydaje się nie dotyczyć Mielca, w którym aby to zrobić, trzeba czekać nawet do marca. Tak było w przypadku Piotra, który myśląc, że sprawę załatwi szybciej, postanowił zająć sobie kolejkę przez internet. Gdy zobaczył czas oczekiwania, oniemiał.

Kupno samochodu kojarzy się z czymś pozytywnym, w końcu nie na co dzień stajemy się posiadaczami nowego, często długo poszukiwanego przez nas auta. Radość z kupna przyćmiewają jednak biurokratyczne formalności. Jak się dowiadujemy, sama rejestracja w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Mielcu może być sporym wyzwaniem.

Miało być lepiej, jest gorzej

Sytuacja jest nieciekawa zwłaszcza w ostatnich miesiącach, w których w starostwie  funkcjonuje nowy system  rejestracji elektronicznej. System miał na celu usprawnić prace urzędników. Póki co jest  odwrotnie. Interesanci czekają w bardzo długich kolejkach.

Aby zarejestrować swój pojazd, należy pójść do starostwa najlepiej wcześnie rano i wydrukować ze stojącego przy ścianie  biletomatu specjalny numerek wyznaczający kolejność wejścia i liczbę osób oczekujących w kolejce. Niestety, niemal codziennie maszyna odmawia posłuszeństwa i w wyniku częstego jej używania nagle przestaje drukować bilety, dając jednocześnie znać, że ich limit się wyczerpał.

Co jednak ciekawe i o czym wiedzą nieliczni, po pewnej chwili biletomat znowu zaczyna działać.  Zanim jednak to nastąpi, osoby, które biletu nie wydrukowały, wychodzą. - Byłam we wtorek koło godziny  9, dowiedziałam się wtedy od innych czekających, że nie ma już biletów, bo się skończyły, więc poszłam  do domu. Następnego dnia rano mój syn poszedł wydrukować  bilet, z którego wynikało, że jest jakieś 40 oczekujących, przyszłam parę godzin później sprawdzić, która jestem w kolejce, przede mną było jeszcze 10 osób – mówi zniecierpliwiona czekaniem kobieta.

Przeciętny czas załatwienia formalności przez jedną osobę rejestrującą pojazd trwa około 15 minut. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, limit biletów stosowany jest jedynie w odniesieniu do rejestracji pojazdów i tylko wtedy, gdy w urzędzie nie ma kompletu pracowników. Ustala się go po to, by realnie ocenić siły przerobowe personelu i obsłużyć wszystkich klientów, którzy wybiorą bilety.

Za mało pracowników?

Postanowiliśmy sami sprawdzić, w czym tkwi problem  tak dużych kolejek. Koło godziny 9 w wydziale komunikacji korytarz był niemal całkowicie zapełniony oczekującymi na załatwienie formalności. Za szklanymi drzwiami widać było dwa stanowiska, w których pracownicy urzędu przyjmowali interesantów, kilka pozostałych było pustych.

- To wszystko przez to, że zdecydowanie za mało osób zajmuje się rejestracją pojazdów - mówi czekający od kilku godzin w kolejce mężczyzna. Po czym dodaje: - Wcześniej, jak rejestrowałem samochód, nie było takich problemów.  Przyczyną tego stanu rzeczy jest pewnie  wprowadzone przez starostwo udogodnienie w postaci biletomatów, które miały poprawić  sytuację - dodaje. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, gdy zdecydujemy się zapisać w kolejkę przez internet.

- Chciałem zarejestrować swój nowo kupiony motor. Gdy poszedłem do starostwa i wydrukowałem bilet, okazało się, że jestem 45 na liście oczekujących, więc zrezygnowałem. Wiedziałem, że mogę zarejestrować się przez internet. Gdy to zrobiłem, system wyznaczył mi termin na 1 marca. Nie widziałem innej możliwości i zapisałem się na ten dzień - mówi z kolei Piotr.

Sporo osób rejestruje w Mielcu pojazdy. Sęk w tym, że wielu  zniecierpliwionych długim oczekiwaniem rezygnuje i wychodzi w trakcie, wyrzucając wydrukowany wcześniej bilet. Czas oczekiwania się wydłuża, bo osoba, która zrezygnowała, jest kilkukrotnie bezskutecznie wołana. Urzędnik więc czeka na klienta, który sobie poszedł.

Starostwo prosi o cierpliwość

Jak usłyszeliśmy w starostwie, obecne kolejki w wydziale komunikacji wynikają z wdrażania przez Ministerstwo Cyfryzacji  unowocześnionego ogólnopolskiego systemu informatycznego. - Trudności związane z wykonywaniem niektórych operacji w zakresie rejestracji pojazdów pojawiają się obecnie w całej Polsce. Wydłużonego oczekiwania w kolejkach nie należy łączyć z wprowadzeniem do wydziału komunikacji biletomatów. Urządzenia te, podobnie jak opłatomaty oraz usługa elektronicznej rejestracji, zostały wprowadzone celem usprawnienia obsługi klientów. Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości. Liczymy na to, że mieszkańcy powiatu mieleckiego, po ustąpieniu problemów związanych z wdrażaniem systemu, będą mogli przekonać się o wygodzie tych zmian - przekonuje starosta  Zbigniew Tymuła.

Msk

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Stanley
Stanley 29.01.2018, 18:38
Obłęd! Przynosisz im "pieniądze w zębach" a oni jeszcze w kolejce każą czekać. Naczelnik do zmiany! Pracownik niczemu nie winien.
Mieszkaniec Niemiec
Mieszkaniec Niemiec 24.01.2018, 20:02
Zwolnić naczelnika i pracowników a w to miejsce dać bardziej obrotnych. W Rzeszowie da się załatwić wszystko w kilkanaście minut. Tu w pare dni i to jeszcze z laską. Komiunizm prłną parą. Do tego głupie czepianie się byle przecinka czy kropki. Na zachodzie pojazd można zarejestrować w piec minut na poczcie. Dla złego u nas się nie da?

Pozostałe