Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 22.01.2018, 14:44 (aktualizacja 22.01.2018 14:46)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona
Uczelnia wyższa nawet w miastach o średniej wielkości, takich jak Mielec, jako instytucja kształcąca kapitał ludzki, wzmacnia potencjał rozwoju lokalnego, pozytywnie oddziałuje na życie społeczno-gospodarcze subregionu i dba o korzystny wizerunek danej miejscowości.

 Ośrodek akademicki podnosi również prestiż miasta poprzez organizację ogólnopolskich konferencji naukowych, a dzięki  wykwalifikowanym absolwentom wpływa na sytuację na lokalnym rynku pracy.

Dostrzegając te wszystkie istotne czynniki, władze samorządowe powinny zwiększyć swoją aktywność i poważnie zaangażować się w rozwój oraz promocję szkolnictwa wyższego. Istnieje taka potrzeba, tym bardziej że na spadek liczby mieszkańców miasta Mielca wpływa nie tyle niż demograficzny i praca za granicą, co migracja młodych ludzi do dużych miast, takich jak Kraków, Warszawa czy Rzeszów. Trzeba spróbować te niekorzystne tendencje zahamować, a także zwiększyć napływ nowych mieszkańców. Nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak nakreślenie w tym zakresie celów strategicznych przez lokalne władze i ich realizacja może przynieść dla miasta wymierne korzyści w przyszłości.

Podsumowując, właściwie funkcjonująca uczelnia wyższa w Mielcu - która rzetelnie przygotowuje absolwentów do wejścia na rynek pracy i dostosowuje kierunki kształcenia oraz specjalności nie tylko do lokalnego, ale subregionalnego rynku pracy – jest z całą pewnością potrzebna. Fundamentem może być budowa odpowiedzialnego, merytorycznie przygotowanego zespołu ludzi z wizją rozwoju skłonnych do współpracy, negocjacji i dialogu, ponieważ jak do tej pory Mielec w niedostatecznym stopniu potrafił wykorzystać element akademickości.

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.