Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 22.01.2018, 14:44 (aktualizacja 22.01.2018 14:46)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Uczelnia wyższa w naszym mieście. Komentarz Andrzeja Skowrona
Uczelnia wyższa nawet w miastach o średniej wielkości, takich jak Mielec, jako instytucja kształcąca kapitał ludzki, wzmacnia potencjał rozwoju lokalnego, pozytywnie oddziałuje na życie społeczno-gospodarcze subregionu i dba o korzystny wizerunek danej miejscowości.

 Ośrodek akademicki podnosi również prestiż miasta poprzez organizację ogólnopolskich konferencji naukowych, a dzięki  wykwalifikowanym absolwentom wpływa na sytuację na lokalnym rynku pracy.

Dostrzegając te wszystkie istotne czynniki, władze samorządowe powinny zwiększyć swoją aktywność i poważnie zaangażować się w rozwój oraz promocję szkolnictwa wyższego. Istnieje taka potrzeba, tym bardziej że na spadek liczby mieszkańców miasta Mielca wpływa nie tyle niż demograficzny i praca za granicą, co migracja młodych ludzi do dużych miast, takich jak Kraków, Warszawa czy Rzeszów. Trzeba spróbować te niekorzystne tendencje zahamować, a także zwiększyć napływ nowych mieszkańców. Nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak nakreślenie w tym zakresie celów strategicznych przez lokalne władze i ich realizacja może przynieść dla miasta wymierne korzyści w przyszłości.

Podsumowując, właściwie funkcjonująca uczelnia wyższa w Mielcu - która rzetelnie przygotowuje absolwentów do wejścia na rynek pracy i dostosowuje kierunki kształcenia oraz specjalności nie tylko do lokalnego, ale subregionalnego rynku pracy – jest z całą pewnością potrzebna. Fundamentem może być budowa odpowiedzialnego, merytorycznie przygotowanego zespołu ludzi z wizją rozwoju skłonnych do współpracy, negocjacji i dialogu, ponieważ jak do tej pory Mielec w niedostatecznym stopniu potrafił wykorzystać element akademickości.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe