Wyższa uczelnia w naszym mieście. Komentarz Marcina Serafina

  • 22.01.2018, 14:39
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Wyższa uczelnia w naszym mieście. Komentarz Marcina Serafina
Akademia Górniczo-Hutnicza to znacząca marka. Jak można przeczytać na stronie internetowej uczelni, na koniec listopada 2016 r. kształciło się w niej blisko 32 tys. studentów na 58 kierunkach. Część z nich robiła to w Mielcu.

Mielec to miasto robotnicze. Firmy ze specjalnej strefy ekonomicznej często potrzebują niewykwalifikowanej kadry, a taki stan rzeczy wydaje się być każdemu na rękę. Swoista pułapka średniego rozwoju powoduje, że co prawda cieszymy się niskim bezrobociem, lecz brakuje w Mielcu wykształconych, młodych ludzi, a ci, którzy opuścili go, jadąc na studia do większych miast, niezbyt często decydują się na powrót. Jedną z odpowiedzi na taki stan rzeczy było pojawienie się AGH, która pomogłaby odwrócić ten niekorzystny trend.

Ci młodzi ludzie mogliby też pomóc ulepszyć ofertę miasta. To studenci sprawiają, że oferta rozrywkowa w miastach jest dużo bogatsza. Siłą rzeczy także pieniądze, które dostają od rodziców, mogliby zostawiać w Mielcu, wspierając tym samym lokalną przedsiębiorczość. Oprócz tego możliwość kooperacji z biznesem dla szkół wyższych w naszym mieście jest ogromna. Firmy ze SSE mogą z uczelnią tworzyć programy, a jej absolwenci znajdować zatrudnienie.

Jestem lokalnym patriotą, jednakże daleko mi do mrzonek tych, którzy chcieliby uczynić z Mielca Nowy Jork. Możemy jednak być konkurencyjnym miastem i robić wszystko, by w swojej kategorii stać się liderem. Rozwój miasta powinien jednakże zbiegać się z rozwojem mieszkańców, a takim jest także możliwość kształcenia na solidnej uczelni. Trudno w to uwierzyć, ale młodzi mielczanie nie wyjeżdżają tylko do dużych aglomeracji. Dla przykładu warto wskazać oferty wyższych szkół zawodowych w Tarnowie czy nawet Chełmie, do których się udają. Jest to najlepszy dowód na to, że w Mielcu też można.

Warto podkreślić też to, że nie potrzeba nam wytwórni dyplomów, dzięki której lokalni włodarze czy urzędnicy odznaczą rubrykę "wyższe wykształcenie", ale właśnie uczelni z prawdziwego zdarzenia.

Choć sam fakt, że exodus AGH z Mielca nie jest spowodowany błędami samorządu, to wieloletnie zaniedbania właśnie z tej strony powodują, że nie mogliśmy się długo nacieszyć krakowską akademią. Niezwykle wymowny jest także fakt, że miejsce tej uczelni zajmie szkoła podstawowa...

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe