Historyczny album ze zdjęciami z okresu II wojny światowej trafi do mieleckiego muzeum

  • 21.01.2018, 17:58
  • Msk
Podziel się:
Oceń:
Historyczny album ze zdjęciami z okresu II wojny światowej trafi do mieleckiego muzeum
Odnalazł się album ze zdjęciami mieszkańców mieleckiego osiedla Rzochów z czasów II wojny światowej. Od 1960 roku przechowywał go Wincenty Zuch, syn zapomnianego artysty i fotografa z Rzochowa.

19 stycznia o godzinie 17 w Domu Strażaka na mieleckim osiedlu Rzochów, Wincenty Zuch przekazał Muzeum Regionalnemu w Mielcu przedwojenny album, pochodzący z 1934 r. Księga powstała z okazji 25-lecia kapłaństwa księdza Karola Dobrzańskiego, który był  proboszczem rzochowskiej parafii od 1917 do 1960  roku, czyli przez 43 lata.

Mieszkaniec Rzochowa Wincent Zuch, gdy miał dziesięć lat, odnalazł album i zachował go do tej pory -  Gdy ksiądz Dobrzański zmarł, ówczesny biskup Tarnowski kazał wszystko wyczyścić po nim z plebanii. Niektóre rzeczy zostały wyrzucone nad rzekę, koło kościoła. Jako dziesięcioletni letni chłopiec chodziłem tam i pewnego dnia znalazłem między innymi ten album, pobiegłem do ojca, który, jak się okazało, był jego autorem – wspomina Wincenty  Zuch.

 Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego dowiedział się, że taki album istnieje, gdy zaczął pracę na kroniką parafii Rzochów, jednak nie wiedział, gdzie może być. -  Bardzo się ucieszyłem, gdy dowiedziałem się, że pan Wincenty chce przekazać album do muzeum. Jest to piękna pamiątka dokumentująca nie tylko osobę księdza proboszcza, ale przede wszystkim pokazuje mieszkańców Rzochowa, w dodatku, co bardzo cenne, jest osoba, która potrafi je rozpoznać. - podkreśla pracownik muzeum.

- Każda osoba zidentyfikowana na zdjęciach powoduje, że przestają być one anonimowe, a bardzo wartościowe. Będziemy myśleć, żeby w naszym muzeum powstał specjalny kącik poświęcony Rzochowowi, pamiętajmy jest to najstarsze miasto, które powstało w regionie, a teraz dzielnica dużo młodszego Mielca.

Na zdjęciach strażacy OSP z Rzochowa, Wincenty Zuch, oraz Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Msk

Zdjęcia (2)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe