Dodatkowe zajęcia dla dzieci i wsparcie dla rodziców

  • 18.01.2018, 12:06
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i wsparcie dla rodziców A. Łysoń
Powiatowy Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Mielcu jako jedyny w regionie realizuje program "Za życiem". Jego celem jest zapewnienie małym dzieciom zagrożonym niepełnosprawnością i ich rodzinom kompleksowego specjalistycznego wsparcia.

Od listopada 2017 r. w Zespole działa Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy. Projekt będzie trwał pięć lat i zakończy się w 2021 roku. Jest realizowany na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a powiatem mieleckim.

Do końca grudnia ubiegłego roku w programie wzięło udział 36 dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w wieku przedszkolnym, objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju.  Każdemu z dzieci przydzielono do pięciu dodatkowych godzin zajęć. Zajęcia obejmowały m.in.: wczesną interwencję i wspomaganie rozwoju dziecka, terapię psychologiczną, terapię pedagogiczną, terapię logopedyczną, logorytmikę, surdologopedię, tyfloterapię, terapię ruchem, fizjoterapię, terapię integracji sensorycznej, artterapię, trening umiejętności społecznych, dogoterapię.

Zajęcia prowadzili doświadczeni specjaliści, a metody edukacji, rewalidacji i terapii dostosowane były do indywidualnych potrzeb dzieci. Odbywały się w specjalistycznych pracowniach i gabinetach, które dzięki pozyskanym w ramach programu środkom finansowym zostały dodatkowo wyposażone w pomoce dydaktyczne, wzbogacające warsztat pracy z dzieckiem.

W ramach programu także rodzice dzieci zostali otoczeni wsparciem. Równolegle do zajęć z najmłodszymi specjaliści prowadzili z rodzicami konsultacje, podczas których udzielali rad oraz wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Na 2018 rok zaplanowane są prawie cztery tysiące godzin zajęć, których realizacja rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

Arkadiusz Łysoń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe