Zakład Kronospan: Modernizacja zakończy się w tym roku

  • 16.01.2018, 08:52 (aktualizacja 16.01.2018 11:14)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Zakład Kronospan: Modernizacja zakończy się w tym roku
Zakład Kronospan Mielec kończy budowę UTWS - systemu ochrony powietrza, który jeszcze w tym roku znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko w Mielcu. Inwestycja zredukuje emisje oraz ograniczy specyficzny zapach, powstający podczas przetwarzania drewna. Uruchomienie całego systemu odbędzie się w tym roku! Nie jest jeszcze znana ostateczna data.

System ochrony powietrza - UTWS znacząco ograniczy oddziaływanie zakładu na środowisko. Na wdrożenie systemu firma przeznacza ponad 400 mln zł. To aktualnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospan, prowadzonych na terenie Polski. 

Koniec inwestycji już blisko

W trakcie jest finalizacja ostatniego, pracochłonnego etapu modernizacji – UTWS, czyli najbardziej skutecznego, innowacyjnego systemu ochrony powietrza, jaki istnieje w branży, który pozwoli zarówno na redukcję emisji pyłu, jak i lotnych związków organicznych, będących przyczyną uciążliwego zapachu. UTWS to najlepsze dostępne rozwiązanie, jakie istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. System ochrony powietrza, o którym mowa, to rozwiązanie, które wyraźnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc.  

Co to jest UTWS?

System ochrony powietrza - UTWS znajduje się na liście przepisów BAT (najlepsze dostępne techniki). To rozwiązanie, które Kronospan wdraża w kilku zakładach w Europie. Realizacja tego systemu jest znacznie bardziej kosztowna i trwa dłużej, niż budowa mokrego elektrofiltru, czyli instalacji która także spełnia wymogi BAT. UTWS jest jednak urządzeniem, które, jeśli chodzi o aspekty środowiskowe, przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty.

Obecnie Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. Możemy więc obserwować ostanie prace przy budowie potężnego elektrofiltru, rozpoczęcie prac przy montażu wymiennika ciepła, a także postępy w montażu konstrukcji wsporczych dla pozostałych urządzeń. Skalę przedsięwzięcia obrazuje fakt, iż ciężar tylko samej instalacji (bez fundamentów), która musi zostać zmontowana sięga 2 000 ton (masa 20 domów jednorodzinnych).

Zakończenie prac i uruchomienie instalacji UTWS odbędzie się w 2018 roku. Termin oddania inwestycji jest dłuższy, niż zaplanowany wcześniej, bowiem dłużej trwał proces uzgodnień administracyjnych. 

Aktualne informacje o postępach inwestycji można śledzić na stronie www.modernizacja-mielec.pl 

Szymon Burek

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Zio
Zio 18.01.2018, 18:32
Pic na wodę. Nie dotknę to nie uwierzę. Tym razem nic na kredyt a Mielec poradzi sobie bez tej firmy.
Aria
Aria 18.01.2018, 09:54
I bardzo dobrze. Nie możemy się doczekać, ale taka instalacja to gigant, nie da się tego zrobić w 5 minut. A skoro Kronospan wydaje aż 400 mln, to nie po to, żeby je wyrzucić w błoto, ale żeby działało. Jestem dobrej myśli.

Pozostałe