Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 11.01.2018, 10:23
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Andrzeja Skowrona
Aktualna sytuacja ekonomiczna sprzyja podwyżkom wynagrodzeń. Wzrost płac wynika z dość stabilnego rynku pracy, który charakteryzuje się niską stopą bezrobocia i stałym wzrostem zatrudnienia.

Jak na dziś kształtują się zarobki w Mielcu na tle województwa i kraju? Ostatnie raporty podają, że przeciętne wynagrodzenie w naszym mieście na koniec 2016 roku wynosiło 3 700 zł brutto. Na atrakcyjniejsze zarobki liczyć mogą jedynie mieszkańcy Rzeszowa. Natomiast wynagrodzenie statystycznego pracownika w Stalowej Woli, Krośnie, Dębicy czy Przemyślu jest niższe. Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest specjalizacja obszaru pracownika. Na szczycie listy płac znajdują się specjaliści pracujący w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna - lekarze, IT - rozwój oprogramowania – analiza biznesowa oraz bankowość - bankowość korporacyjna.

Z danych wynika również, że mielczanie pracujący w małych i średnich przedsiębiorstwach uzyskują przeciętne dochody w wysokości 3 350 zł, natomiast średnia wynagrodzeń pracowników większych firm jest o 600 zł wyższa i wynosi 3 950 zł. Większe firmy oferują też więcej świadczeń pozapłacowych.

Warto przy tym pamiętać, że średnia płaca jest zawyżana przez najwyższe pensje najlepiej zarabiających, np.  przeciętna pensja kierownika w Mielcu wynosiła w 2016 roku 6 950 zł brutto. Ciekawe, jak będzie kształtować się dynamika płac w Polsce w 2018 roku. Nasza gospodarka potrzebuje bowiem wzrostu produktywności pracy i większej specjalizacji, by nie tracić na swej konkurencyjności. 

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.