Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 11.01.2018, 10:23
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Andrzeja Skowrona
Aktualna sytuacja ekonomiczna sprzyja podwyżkom wynagrodzeń. Wzrost płac wynika z dość stabilnego rynku pracy, który charakteryzuje się niską stopą bezrobocia i stałym wzrostem zatrudnienia.

Jak na dziś kształtują się zarobki w Mielcu na tle województwa i kraju? Ostatnie raporty podają, że przeciętne wynagrodzenie w naszym mieście na koniec 2016 roku wynosiło 3 700 zł brutto. Na atrakcyjniejsze zarobki liczyć mogą jedynie mieszkańcy Rzeszowa. Natomiast wynagrodzenie statystycznego pracownika w Stalowej Woli, Krośnie, Dębicy czy Przemyślu jest niższe. Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest specjalizacja obszaru pracownika. Na szczycie listy płac znajdują się specjaliści pracujący w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna - lekarze, IT - rozwój oprogramowania – analiza biznesowa oraz bankowość - bankowość korporacyjna.

Z danych wynika również, że mielczanie pracujący w małych i średnich przedsiębiorstwach uzyskują przeciętne dochody w wysokości 3 350 zł, natomiast średnia wynagrodzeń pracowników większych firm jest o 600 zł wyższa i wynosi 3 950 zł. Większe firmy oferują też więcej świadczeń pozapłacowych.

Warto przy tym pamiętać, że średnia płaca jest zawyżana przez najwyższe pensje najlepiej zarabiających, np.  przeciętna pensja kierownika w Mielcu wynosiła w 2016 roku 6 950 zł brutto. Ciekawe, jak będzie kształtować się dynamika płac w Polsce w 2018 roku. Nasza gospodarka potrzebuje bowiem wzrostu produktywności pracy i większej specjalizacji, by nie tracić na swej konkurencyjności. 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe