Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Mikołaja Skrzypca

  • 11.01.2018, 10:17
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Mikołaja Skrzypca
Według badania portalu pracuj.pl mielczanie zarabiają miesięcznie 3700 brutto, czyli 2644 złotych "na rękę". Wartość ta jest uśredniona, więc w oczywisty sposób mija się z rzeczywistością: większość pracowników mieleckich zakładów pracuje za wynagrodzenie minimalne, zatem za 1530 zł netto (w roku 2018).

Kwota ta jest zdecydowanie za niska z perspektywy pracownika, niekoniecznie z punktu widzenia przedsiębiorców; tu jednak należy zaznaczyć, że firmy wraz z rosnącymi zarobkami ponoszą coraz większe koszty zatrudniania – wspomniane 2644 zł wynagrodzenia kosztuje pracodawcę dodatkowo prawie 2 tysiące więcej w opłatach, podatkach itd. To jest kwestia niewydolnego systemu opłat, takich jak coraz większe obciążenia tytułem ZUS czy inne rosnące koszty pracy. 

Mimo tego sytuacja wielu pracowników w Mielcu bywa fatalna. Poza skandalicznie niskim poziomem płac, w niektórych dużych zakładach pracy słychać o przypadkach naginania (bądź wprost łamania) praw pracowniczych, wyśrubowanych i odklejonych od rzeczywistości normach, czy o nieprzestrzeganiu przepisów BHP. Pracownicy zatrudnieni na "czterobrygadówkach" jak i osoby zatrudniane przez agencje pracy niejednokrotnie spotykają się z niekorzystnym rozliczaniem czasu pracy oraz innymi "zaniedbaniami" ze strony pracodawców.

Wyrazem tego są nie tylko ubiegłoroczne strajki w niektórych zakładach (lub też ich próby), ale i fakt, że coraz trudniej znaleźć jest osoby, które zgodzą się, by za wspomniane 1530 zł pracować ponad swoje siły przez 170 (i więcej) godzin w miesiącu. Przy takich zarobkach perspektywa wyjazdu z Mielca czy to na Zachód, czy do innego miejsca w Polsce jest dla wielu ludzi wciąż bardzo kusząca. Co ciekawe, pracodawcy już mówią o nadciągającym "rynku pracownika", gdzie to pracownicy mogą dyktować warunki płacowe. Jeśli chętnych do pracy osób nie ma zbyt wielu, ci, którzy szukają zatrudnienia, są w stanie uzyskać lepsze warunki – pamiętajmy, że bezrobocie w powiecie mieleckim nie jest zbyt wysokie. Ale to pracownicy muszą się zacząć organizować i walczyć o swoje prawa, by zmiany następowały szybciej.

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe