Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Mikołaja Skrzypca

  • 11.01.2018, 10:17
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Czas na dyskusję o zarobkach. Komentarz Mikołaja Skrzypca
Według badania portalu pracuj.pl mielczanie zarabiają miesięcznie 3700 brutto, czyli 2644 złotych "na rękę". Wartość ta jest uśredniona, więc w oczywisty sposób mija się z rzeczywistością: większość pracowników mieleckich zakładów pracuje za wynagrodzenie minimalne, zatem za 1530 zł netto (w roku 2018).

Kwota ta jest zdecydowanie za niska z perspektywy pracownika, niekoniecznie z punktu widzenia przedsiębiorców; tu jednak należy zaznaczyć, że firmy wraz z rosnącymi zarobkami ponoszą coraz większe koszty zatrudniania – wspomniane 2644 zł wynagrodzenia kosztuje pracodawcę dodatkowo prawie 2 tysiące więcej w opłatach, podatkach itd. To jest kwestia niewydolnego systemu opłat, takich jak coraz większe obciążenia tytułem ZUS czy inne rosnące koszty pracy. 

Mimo tego sytuacja wielu pracowników w Mielcu bywa fatalna. Poza skandalicznie niskim poziomem płac, w niektórych dużych zakładach pracy słychać o przypadkach naginania (bądź wprost łamania) praw pracowniczych, wyśrubowanych i odklejonych od rzeczywistości normach, czy o nieprzestrzeganiu przepisów BHP. Pracownicy zatrudnieni na "czterobrygadówkach" jak i osoby zatrudniane przez agencje pracy niejednokrotnie spotykają się z niekorzystnym rozliczaniem czasu pracy oraz innymi "zaniedbaniami" ze strony pracodawców.

Wyrazem tego są nie tylko ubiegłoroczne strajki w niektórych zakładach (lub też ich próby), ale i fakt, że coraz trudniej znaleźć jest osoby, które zgodzą się, by za wspomniane 1530 zł pracować ponad swoje siły przez 170 (i więcej) godzin w miesiącu. Przy takich zarobkach perspektywa wyjazdu z Mielca czy to na Zachód, czy do innego miejsca w Polsce jest dla wielu ludzi wciąż bardzo kusząca. Co ciekawe, pracodawcy już mówią o nadciągającym "rynku pracownika", gdzie to pracownicy mogą dyktować warunki płacowe. Jeśli chętnych do pracy osób nie ma zbyt wielu, ci, którzy szukają zatrudnienia, są w stanie uzyskać lepsze warunki – pamiętajmy, że bezrobocie w powiecie mieleckim nie jest zbyt wysokie. Ale to pracownicy muszą się zacząć organizować i walczyć o swoje prawa, by zmiany następowały szybciej.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.