Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Mikołaja Skrzypca

  • 24.12.2017, 01:16
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Mikołaja Skrzypca
Mielec jest bardzo sympatycznym miastem, szczególnie jeśli porównać je do innych miast podobnej wielkości w różnych częściach Polski. Tu nie ma zbyt dużego bezrobocia, miasto wyraźnie się rozwinęło w ciągu ostatniego dziesięciolecia, ale czy Mielec istotnie jest miastem perspektywicznym? W moim przekonaniu aktualnie nie jest.

Znam bardzo wiele osób, które porzuciły Mielec, czy to skuszone perspektywą dużo lepszych warunków płacowych w innych dużych ośrodkach miejskich, czy wypłatą w euro, w krajach Europy Zachodniej. Szczerze mówiąc, nie dziwię się im, pomimo faktu, iż praktycznie każda z tych osób, mówiąc o Mielcu, wykazuje ogromny sentyment dla naszego miasta. Sam niejednokrotnie myślałem o przeniesieniu się gdzie indziej. Nie zrobiłem tego pomimo wszystkich niedomagań, z którymi boryka się nasze miasto. Nie zrobiłem tego, wiedząc o tym, jak zanieczyszczone jest mieleckie powietrze, czy też w kontekście strefowych zmów płacowych. Nie zrobiłem tego, bo jestem stąd i tu też zamierzam zostać. Mam szczęście pracować w zawodzie, który nie jest związany z miejscem zamieszkania. Wiele osób nie ma takiego komfortu. Sporo z tych właśnie osób postawionych jest przed dylematem: albo będę pracować w podkarpackim ośrodku przemysłowym, za pieniądze odstające znacznie od pensji na tym samym stanowisku w innych miastach, albo zmienię życie na miejsce, gdzie umiejętności są należycie wynagradzane, czy będzie to Rzeszów, czy Kraków, czy nawet Warszawa. W Mielcu, jak mówią wspomniane osoby, nie ma czego szukać, jeśli chce się utrzymać rodzinę na godziwym poziomie. I właśnie płace stanowią o tym, że wielu z wybitnych mielczan decyduje się na szukanie szczęścia w innych miastach.

Tymczasem Mielec da się lubić, jeśli nie zważać na jego minusy. To spokojne miasto, które, dzięki strefie, może się rozwijać. Sęk w tym, że mieleccy pracodawcy wciąż traktują strefę, a co za tym idzie, mieszkańców miasta, jako tanią siłę roboczą. Jeśli to się nie zmieni, Mielec zawsze będzie prowincjonalnym ośrodkiem przemysłowym, bez perspektyw na przyszłość.

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe