Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Mikołaja Skrzypca

  • 24.12.2017, 01:16
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Mikołaja Skrzypca
Mielec jest bardzo sympatycznym miastem, szczególnie jeśli porównać je do innych miast podobnej wielkości w różnych częściach Polski. Tu nie ma zbyt dużego bezrobocia, miasto wyraźnie się rozwinęło w ciągu ostatniego dziesięciolecia, ale czy Mielec istotnie jest miastem perspektywicznym? W moim przekonaniu aktualnie nie jest.

Znam bardzo wiele osób, które porzuciły Mielec, czy to skuszone perspektywą dużo lepszych warunków płacowych w innych dużych ośrodkach miejskich, czy wypłatą w euro, w krajach Europy Zachodniej. Szczerze mówiąc, nie dziwię się im, pomimo faktu, iż praktycznie każda z tych osób, mówiąc o Mielcu, wykazuje ogromny sentyment dla naszego miasta. Sam niejednokrotnie myślałem o przeniesieniu się gdzie indziej. Nie zrobiłem tego pomimo wszystkich niedomagań, z którymi boryka się nasze miasto. Nie zrobiłem tego, wiedząc o tym, jak zanieczyszczone jest mieleckie powietrze, czy też w kontekście strefowych zmów płacowych. Nie zrobiłem tego, bo jestem stąd i tu też zamierzam zostać. Mam szczęście pracować w zawodzie, który nie jest związany z miejscem zamieszkania. Wiele osób nie ma takiego komfortu. Sporo z tych właśnie osób postawionych jest przed dylematem: albo będę pracować w podkarpackim ośrodku przemysłowym, za pieniądze odstające znacznie od pensji na tym samym stanowisku w innych miastach, albo zmienię życie na miejsce, gdzie umiejętności są należycie wynagradzane, czy będzie to Rzeszów, czy Kraków, czy nawet Warszawa. W Mielcu, jak mówią wspomniane osoby, nie ma czego szukać, jeśli chce się utrzymać rodzinę na godziwym poziomie. I właśnie płace stanowią o tym, że wielu z wybitnych mielczan decyduje się na szukanie szczęścia w innych miastach.

Tymczasem Mielec da się lubić, jeśli nie zważać na jego minusy. To spokojne miasto, które, dzięki strefie, może się rozwijać. Sęk w tym, że mieleccy pracodawcy wciąż traktują strefę, a co za tym idzie, mieszkańców miasta, jako tanią siłę roboczą. Jeśli to się nie zmieni, Mielec zawsze będzie prowincjonalnym ośrodkiem przemysłowym, bez perspektyw na przyszłość.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe