Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Artura Mryczko

  • 24.12.2017, 01:11 (aktualizacja 24.12.2017 07:46)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielec: Czy warto tu żyć? Komentarz Artura Mryczko
Co sprawia, że miasto może wydawać się dobrym miejscem do rozwoju dla młodych ludzi?

Patrząc na potencjał, Mielec szczególnie dobrze wypada jako miasto dla młodych ludzi zdobywających doświadczenie,  ponieważ relatywnie niewiele jest w Polsce i na świecie ośrodków, gdzie można zdobyć doświadczenie w pracy w branży lotniczej czy samochodowej, które są ogromnymi gałęziami przemysłu światowego – no może nie jest to tak bardzo odczuwalne w Mielcu, głównie z uwagi na poziom zarobków. Ludzie z doświadczeniem w tej branży często znajdują zatrudnienie lepiej płatne poza Mielcem, a ci, którzy przyłożą się do nauki języka (angielski, niemiecki), mają dość spore szanse na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia za granicą.

 

 

Wracając do Mielca i patrząc na średnią zarobków w naszym powiecie (3699 zł brutto, czyli 2 643 zł "na rękę" – dane za rok 2016), to mogą one dawać pewną stabilizację, ale średnia zarobków nie pokazuje, ile w tej średniej było nadgodzin. A czas wolny po pracy także jest istotny dla rozwoju. Niestety, jak już dotkniemy aspektów, które przekładają się na życie w Mielcu, to spotkamy się z dość wysokimi cenami nieruchomości w relacji do dochodów, choć ceny nieruchomości są wysokie generalnie w całej Polsce, co przekłada się także na ceny wynajmu. Doszliśmy do sytuacji, w której zakup nieruchomości na kredyt niewiele odbiega, a czasami w ogóle się nie różni od ceny wynajmu, gdzie ofert na rynku też nie ma wiele. Ten deficyt mieszkań, także na wynajem, to jeden z głównych czynników motywujących młodych ludzi do wyjazdu.

Podsumowując, jak mamy już swoje mieszkanie, to możemy spokojnie żyć w Mielcu i rozwijać się w dużych korporacjach, które mają u nas swoje siedziby. Młodzi ludzie mogą zdobyć doświadczenie i stać się specjalistami w branżach, które dają duże możliwości rozwojowe i zarobkowe, szczególnie jeżeli chodzi o stanowiska techniczne czy inżynieryjne. Jednak ta sytuacja sprawia, że dookoła także kwitną inne możliwości.

 

 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.