Przez chwilę byli aktorami. Niezwykłe warsztaty teatralne w SCK

  • 15.12.2017, 14:52
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Przez chwilę byli aktorami. Niezwykłe warsztaty teatralne w SCK
Dziewięciu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu uczestniczyło w warsztatach teatralnych "MONO-DUO-DRAMY". Zajęcia prowadzili aktorzy: Ewa Romaniak, Andrzej Róg i Natalia Koza.

Pod koniec listopada w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu młodzież z klasy II d zdobywała ciekawe doświadczenia teatralne. Warsztaty rozpoczęła aktorka Ewa Romaniak, która pracowała z młodzieżą nad emisją głosu, wyrazistością mowy scenicznej oraz dykcją. Uczestnicy odeszli od klasycznej formy lekcji, utworzyli krąg, który sprzyjał bliższemu poznaniu się.

W trakcie warsztatów uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe, leżąc na plecach oraz testowali zdolność wyraźnego mówienia z drewnianym korkiem umieszczonym między zębami. Ewa Romaniak do każdej osoby podchodziła z pełnym profesjonalizmem, dzieliła się z swoimi uwagami i doświadczeniami zdobytymi podczas dwudziestu lat pracy na scenie.

Kolejne zajęcia prowadził aktor Andrzej Róg, który starał się w uczestnikach przełamać barierę wstydu i nieśmiałości. Omawiał, w jaki sposób powinno się przygotowywać do interpretacji roli scenicznej. Okazało się, że najważniejszy jest konflikt wewnętrzny postaci. Mówił, że bez tego całe wystąpienie będzie jednowymiarowe i nudne.

Młodzież podczas kolejnego ćwiczenia świetnie się bawiła. Uczestnicy zostali poproszeni o stworzenie kręgu, następnie zaczęli chodzić w koło, udając przy tym różne zwierzęta.

Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia z Natalią Kozą - teatrologiem, która prezentowała tajniki ruchu scenicznego z elementami pantomimy.

Na zajęciach nie zabrakło także interaktywnych i niezwykle interesujących gier oraz zabaw edukacyjnych. Klaskanie, bieganie czy "namierzanie" partnera z zawiązanymi oczami okazały się dobrym sposobem na to, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy aktor przygotowujący się do roli w teatrze dramatycznym. Natalia Koza udzieliła młodym wielu cennych wskazówek, np. jak przekazywać emocje za pomocą swojego ciała.

- Każdy z trzech bloków tematycznych dostarczył nam nowej wiedzy i rozwijał inne umiejętności. Aktorka Ewa Romaniak nauczyła nas technik poprawnej artykulacji. Dzięki niej przekonałam się, jak niezwykły jest ludzki aparat mowy i ile daje możliwości – powiedziała po warsztatach Natalia Szlęk, uczennica I LO w Mielcu.

- "Puls, oddech i temperatura" – to słowa kluczowe, które najpełniej oddają tematykę zajęć z aktorem Andrzejem Rogiem, na co dzień związanym z Teatrem "Maska" w Rzeszowie. Ta część warsztatów miała bardzo praktyczny wydźwięk. Mogliśmy tu przedstawić wybrane przez siebie utwory i razem skupić się na ich treści, doskonaląc przy tym swoje umiejętności interpretacyjne - dodała Aleksandra Kościelna z klasy II d.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe