Młode talenty z Radomyśla Wielkiego

  • 14.12.2017, 09:31 (aktualizacja 14.12.2017 10:07)
  • Msk
Podziel się:
Oceń:
Młode talenty z Radomyśla Wielkiego
Niedawno pisaliśmy o Oli Snuzik, niezwykle zdolnej 17-latce z Radomyśla Wielkiego. Dzisiaj przedstawiamy kolejnych nastolatków osiągających sukcesy. To Krzysiek i Kasia z IV klasy technikum z Zespołu Szkół.

19-letni Krzysztof Lipiński, uczeń klasy o profilu informatycznym w technikum Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, dzięki swojemu zamiłowaniu do komputerów zdecydował się na udział w prestiżowym konkursie Geniusz IT, w którym zajął wysoką 4 pozycję.

- Krzysiek zgłosił się sam do konkursu, nikomu nic wcześniej nie powiedział, bo nie chciał zapeszać, zrobił to dopiero wtedy, jak dostał się do półfinału - mówi jego  nauczyciel informatyki, Łukasz Baran.

 

 

  Geniusz bezpiecznej sieci

Krzysiek jako jeden z sześciu osób w całej Polsce dostał się do finału konkursu Geniusz IT, w którym zabrakło mu tylko jednego punktu do trzeciego miejsca. Tematem turnieju, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu, było bezpieczeństwo w świecie internetu. 

Najpierw były eliminacje kwalifikujące do konkursu. Należało wysłać filmik przedstawiający swoje umiejętności dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Chłopak w swojej prezentacji pokazał, że nawet w najlepszych oprogramowaniach komputerowych pojawiają się błędy.

- Pokazywałem, że w systemie  Microsoft Windows znajduje się groźna luka, która pozwalała nam na przejęcie całkowitej kontroli nad systemem bez integracji z użytkownikiem - mówi młody informatyk.

Filmik wysłany przez 19 -latka okazał się na tyle ciekawy, że komisja zakwalifikowała go do półfinału elitarnego konkursu. - Spośród około 80  jakieś 18 prac zostało przyjętych do półfinałów - mówi chłopak, który w kolejnym etapie zaprezentował, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo, przeglądając strony www. - Pokazałem, z czym może się wiązać niezaktualizowanie pewnych wtyczek w przeglądarce: że w ten sposób złośliwe oprogramowanie może przejąć kontrolę nawet nad całą stroną internetową. Z kolei w finale, który odbył się 23 i 24 listopada, radomyślanin musiał zmierzył się z problemem otwierania nieznanych maili, czyli fałszywych wiadomości dotyczących np. zapłacenia jakiejś faktury.

- Nie chodzi tutaj tylko o fałszywe faktury mające na celu wyłudzenie pieniędzy, ale też o niebezpieczeństwo zainfekowania komputera przez otwarcie załącznika ze złośliwym programem w Wordzie z pakietu Microsoft Office - wyjaśnia Krzysztof, który udowodnił, że w ten sposób również może dojść do niebezpiecznego zainfekowania komputera. 

Na finał konkursu pojechała cała jego grupa informatyczna ze szkoły, która bardzo kibicowała koledze. Nauczyciel informatyki również uczestniczył w tym ważnym dla jego ucznia wydarzeniu.

Krzysiek jest samoukiem i pasjonatem informatyki. Nie ukrywa, że swoją przyszłość wiąże z zawodem, jaki wkrótce zdobędzie. Dzięki sporym osiągnięciom w konkursie otrzymał voucher na bezpłatne studia w Wyższej Szkole Biznesu  na kierunku informatyka.

 - To dobry informatyk, ten konkurs był dla niego dużym wyzwaniem, bo musiał wystąpić publicznie przed około 500 osobami znajdującymi się na widowni, musiał więc się przemóc, ale dał sobie świetnie radę - chwali ucznia dyrektor szkoły w Radomyślu Wielkim, Stanisław Pryga.

Trzecia w województwie

Katarzyna Gakan chodzi do jednej klasy z Krzysztofem. 29 listopada wystąpiła w wojewódzkim finale olimpiady wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie indywidualnym, który odbył się w Rzeszowie. - Był pewien zakres wiedzy, który miałam opanować z prawa pracy i z BHP w rolnictwie - mówi Kasia.

19 -latka zajęła w olimpiadzie trzecie miejsce i otrzymała puchar oraz dużo cennych nagród rzeczowych, m.in. telefon komórkowy. W finale konkursu uczestniczyło 15 najlepszych uczniów z różnych szkół z całego Podkarpacia. Uczennicę do konkursu przygotowywała Agnieszka Dragan.

Kasia już w ubiegłym roku brała udział w tym konkursie, wówczas zajęła czwarte miejsce.  Innym sukcesem nastolatki jest konkurs powiatowy z języka niemieckiego, do którego przystąpiła w drugiej klasie technikum. Dziewczyna zajęła wtedy pierwsze miejsce. W nagrodę pojechała do Brukseli. Kasia zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych konkursach, nie tylko ze względu na atrakcyjne nagrody: - Naprawdę warto spróbować, to nic nie kosztuje, a można sporo zyskać i przekonać się, że się coś jednak potrafi.

 

 

Msk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe