Porozmawiajmy o smogu. Komentarz Tomasza Białka

  • 14.12.2017, 08:48 (aktualizacja 14.12.2017 10:04)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Porozmawiajmy o smogu. Komentarz Tomasza Białka
Organizacja Narodów Zjednoczonych na konferencji w Sztokholmie w 1972 roku wypracowała deklarację o prawie człowieka do środowiska. Człowiek ma prawo do wolności, równości i odpowiednich warunków życia w środowisku, którego jakość pozwala na życie z godnością i w dobrobycie.

Mamy również obowiązek chronić środowisko dla przyszłych pokoleń. 45 lat później stan środowiska pozostawia wiele do życzenia, a zobowiązani do ochrony zasłaniają się przepisami, które uniemożliwiają interwencję nawet w najbardziej "palących" problemach.

Dla każdego z nas dostęp do wody pitnej i czystego powietrza jest absolutnie podstawową potrzebą niezbędną do dobrego, zdrowego życia. Póki co, z wodą radzimy sobie całkiem nieźle, tak w kwestii powietrza... no cóż, wystarczy wyjść na zewnątrz, żeby się przekonać. Należy zadać sobie pytanie: czy jako mieszkańcy naszych małych społeczności robimy wystarczająco dużo w temacie? Czy ponad 130 tysięcy osób zamieszkujących powiat mielecki stać na prawdziwe obywatelskie działanie? Za kilka dni mija 2 lata od protestu organizowanego przez AERIS. Mimo szerokiej promocji wydarzenia protestowało jedynie kilkadziesiąt osób...

 

 

Działania niektórych samorządów w dziedzinie pomiarów jakości powietrza zasługują na pochwałę. Ale czy ktoś się zastanawia, co faktycznie daje nam informacja o stanie powietrza? Czy mierzenie tego za pomocą oficjalnych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, osobistych mierników czy innych gadżetów cokolwiek zmienia w temacie? Epizody smogowe z początku tego roku biły rekordy zanieczyszczenia, a mimo to u progu kolejnego okresu grzewczego jesteśmy mniej więcej w tym samym punkcie, punkcie wyjścia.

Wyjdźmy więc z inicjatywą! Może już czas na to, aby wskazywać konkretne źródła zanieczyszczeń, nie tylko te geograficzne, ale również rodzajowe. Istnieją polskie technologie umożliwiające badanie przepływów zanieczyszczeń na określonym terenie wraz z możliwością wskazywania źródła pochodzenia danego pyłu. Z dużym prawdopodobieństwem można określić, czy dany smog pochodzi z silników diesla, domowego spalania węgla, spalania śmieci czy emisji przemysłowych. Systemy te powstają przy współpracy z AGH Kraków, a ich wyniki mają być certyfikowane przez Główny Urząd Miar.

Wykorzystajmy te informacje, posiadające moc dowodową, i wskażmy konkretnych winnych danego zanieczyszczenia. Niezależnie, czy będą to osoby prywatne, instytucje czy przedsiębiorstwa przemysłowe, powinny zostać podjęte działania prawne, które w końcu zmienią stan gry.

Drogi czytelniku, odpowiedz sobie na pytania stawiane w tym artykule, a może już dzisiaj zaczniesz zmieniać swój (nasz) lokalny świat.

 

 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.