Mielczanie szykują się do jubileuszu 100-lecia Niepodległości

  • 19.11.2017, 12:14
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielczanie szykują się do jubileuszu 100-lecia Niepodległości
W dniu 4 listopada w Pałacyku Oborskich miało miejsce spotkanie Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.

Zespół działał nieformalnie już od roku zajmując się przygotowaniem obchodów, planując liczne inicjatywy i przedsięwzięcia oraz kompletując swój skład. Jego powołaniu w listopadzie 2016 r. towarzyszyło poświęcenie sadzonek Dębów Niepodległości przeznaczonych dla upamiętnienia lokalnych bohaterów.

Komitet tworzą społecznicy, pasjonaci historii, pedagodzy, samorządowy oraz rodziny mieleckich legionistów. Komitetowi przewodniczy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Honorowym przewodniczącym obwołano Jerzego Dębickiego, nestora środowiska patriotycznego w Mielcu.

Obywatelski Komitet zrzesza obecnie 32 członków jest zespołem otwartym na ludzi i inicjatywy o wspólnym mianowniku obywatelskości. Będzie koordynował i organizował obchody w skali miasta i powiatu.

W planach Komitetu jest wybudowanie w Mielcu Obelisku Niepodległości nawiązującego formą do kształtu Słupów Niepodległości z pobojowiska największej legionowej bitwy pod Kostiuchnówką, zebranie 100 litrów krwi na okoliczność jubileuszu, posadzenie na terenie całego powiatu kilkudziesięciu imiennych Dębów Niepodległości poświęconych rodzimym bohaterom, wydanie publikacji, śpiewnika oraz pamiątkowych odznak, przygotowanie dioramy historycznej „Przyjazd Piłsudskiego do Mielca” oraz szeregu innych przedsięwzięć.

Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Mielcu wydana została honorowa Odznaka Pamiątkowa, którą otrzymają liderzy lokalnych przedsięwzięć związanych z jubileuszem. Pierwsze z nich odebrali członkowie Komitetu, kolejne przeznaczone są dla inicjatorów przedsięwzięć. Wydanych zostało także kilkaset odznak w kształcie Guzika Legionowego przeznaczonych dla uczestników uroczystości oraz specjalny śpiewnik.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe