Mieszkania dla życiowych rozbitków. Zakończył się remont kamienicy przy ul. Mickiewicza 13.

  • 17.11.2017, 18:00
  • Szymon Burek

Podziel się:

Oceń:

Mieszkania dla życiowych rozbitków. Zakończył się remont kamienicy przy ul. Mickiewicza 13.
Zakończył się remont kamienicy przy ul. Mickiewicza 13 w Mielcu (dawnego budynku urzędu miejskiego). Powstały tam pierwsze w historii miasta tzw. mieszkania chronione. Pierwsi lokatorzy będą mogli tu zamieszkać w marcu przeszłego roku.

Mieszkania chronione  będą służyć mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza  udało się wybudować 6 mieszkań dla  25 osób. Obecnie pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także Urzędu Miejskiego w Mielcu tworzą program funkcjonowania takiego obiektu.

Na parterze kamienicy na razie nie ma nic, ale ta przestrzeń jest przeznaczona na tworzenie organizacji wspierających ekonomię społeczną, m. in. na bar mleczny.
 

We wrześniu kilkunastoosobowa delegacja z Mielca udała się na wizytę studyjną do Płocka. W wizycie wzięli udział przedstawiciele rad osiedli Kościuszki i Kilińskiego, organizacji pozarządowych oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miejskiego w Mielcu. Grupa ta od kilku miesięcy pracuje pod okiem animatora oraz prawników nad formami prowadzenia mieszkań chronionych oraz zasadami przyznawania tej formy świadczeń pomocy społecznej. Mielczanie odwiedzili płocki ośrodek pomocy społecznej, który posiada w swoich zasobach aż 27 takich mieszkań. 

- Po podjęciu odpowiedniej uchwały przez radę miasta, mieszkania chronione chcemy uruchomić dokładnie w marcu przyszłego roku. Te mieszkania i całą formę pomocy będziemy kierować do osób, które potrzebują tzw. "reintegracji społecznej" . Szczegóły, dla kogo przeznaczona będzie taka pomoc, znajdą się w uchwale, którą przyjmie rada miasta. Parter budynku wstępnie będzie miejscem do tworzenia miejsc pracy. Na te działania będziemy szukać dodatkowych pieniędzy.  Pieniądze na utworzenie mieszkań chronionych udało się nam pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Pracy - mówi nam Agata Ćwięka, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu.

Zgodnie z przepisami mieszkania chronione są formą pomocy społecznej, przygotowującą osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione zapewnia warunki do samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną. Osoby, które przebywają w mieszkaniu chronionym, są monitorowane przez pracowników MOPS. W miarę potrzeby pracują z nimi specjaliści. 

Szymon Burek

Zdjęcia (1)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mielczanin pracujący
Mielczanin pracujący 05.12.2017, 02:14
Dać dorosłym dzieciom z domu dziecka
olo
olo 21.11.2017, 15:34
W Rzochowie im barak postawić a nie kamienicę remontowaną za miliny trzeba było sprzedać komuś kto by to wyremontował za przysłowiową złotówkę , Najgorzej teraz mają teraz ci co pracują za te grosze na Podkarpaciu .
Kubuś
Kubuś 17.11.2017, 21:37
Ale to tak sobie do końca życia,szkoda tych ludzi ale dać wędkę a nie rybę.

Pozostałe