Szkoła Liderów Miasta Mielca podsumowana. Powstały cztery projekty społeczne.

  • 2.11.2017, 13:15 (aktualizacja 03.11.2017 19:10)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Szkoła Liderów Miasta Mielca podsumowana. Powstały cztery projekty społeczne. S. Burek
W czwartek, 26 października, w mieleckiej Jadernówce odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej w Polsce Szkoły Liderów Miasta Mielca.

To innowacyjna inicjatywa Prezydenta Miasta Mielca Daniela Kozdęby, zorganizowana przez Fundację Szkoła Liderów oraz Urząd Miejski w Mielcu we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Projekt oparty na amerykańskich wzorcach z New Memphis Institute realizowano przy finansowym wsparciu Ambasady USA w Warszawie. 
Główną ideą projektu była integracja trzech środowisk: samorządu, biznesu i organizacji  pozarządowych. Dlatego do udziału w Szkole Liderów Miasta Mielca zaproszono  aktywnych przedstawicieli wymienionych środowisk - w sumie 18 osób, które wspólnie podjęły  się pracy nad wyzwaniami, przed którymi stoi nasze miasto.  W podziale na cztery zespoły projektowe miały wypracować nowatorskie rozwiązania dla czterech wybranych problemów. Były to:

- zatrzymanie odpływu młodzieży z miasta
- ożywienie integracji mieszkańców
- zwiększenie zaangażowania lokalnego biznesu w życie miasta
- wsparcie dla młodych ludzi, chcących rozpocząć działalność gospodarczą lub założyć firmę.

 

Zespoły robocze po dokładnej diagnozie wskazanych problemów i analizie uzyskanych informacji zaproponowały i przygotowały rozwiązania wspomnianych czterech wyzwań. Sposobem na zatrzymanie odpływu z miasta młodych ludzi ma być zachęcenie ich do aktywności społeczno-gospodarczej poprzez stworzenie karty młodego mielczanina premiującej osoby najbardziej kreatywne i zaangażowane w życie miasta. Pobudzeniu integracji mieszkańców mogą służyć różne inicjatywy sąsiedzkie, natomiast dla wsparcia młodych przedsiębiorców organizowane będą m.in. Targi Pracy połączone  z nowatorskimi lekcjami przedsiębiorczości. Zespół zajmujący się zwiększeniem zaangażowania lokalnego biznesu w życie miasta przedstawił pomysł na zorganizowanie konferencji CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu). Konferencja taka odbędzie się w listopadzie wraz z II Mieleckim Forum Biznesu.  


Podczas uroczystego zakończenia projektu Szkoły Liderów Miasta Mielca oprócz prezentacji rozwiązań dla czterech bieżących problemów naszego miasta zaprezentowano także Model Szkół Liderów dla Średnich Miast, który powstał na bazie pilotażu w Mielcu. Na jego podstawie powstały dwie kolejne szkoły – w Ełku i w Legionowie.


Na zakończenie absolwenci odebrali dyplomy ukończenia programu wraz z gratulacjami od Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Mielca Jana Myśliwca i towarzyszących mu przedstawicielek Fundacji Szkoła Liderów: Katarzyny Czayki-Chełmińskiej, prezeski zarządu oraz  Iwony Ciećwierz, koordynatora Programu Szkół Miejskich. 

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Czayka-Chełmiską 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe