Mamy orkiestrę symfoniczną!

  • 7.10.2017, 11:57
  • SzB
Podziel się:
Oceń:
Mamy orkiestrę symfoniczną! SzB/orkiestra.mielec.pl
To historyczna chwila dla mieleckiego środowiska muzycznego. Nasza orkiestra kameralna przekształciła się w symfoniczną. To trzecia tego typu orkiestra w Polsce w miastach do 70 tys. mieszkańców i druga na Podkarpaciu.

W październiku Mielecka Orkiestra Symfoniczna debiutuje w pierwszym w historii sezonie artystycznym. Muzycy przygotowali dla melomanów pięć koncertów. 8 października, kiedy to odbędzie się koncert inauguracyjny, zapisze się w historii Mielca jako dzień rozpoczęcia działalności orkiestry symfonicznej w naszym mieście. 
 
-  W ten sposób spełniają się marzenia środowiska muzycznego i melomanów o posiadaniu własnego zespołu tej kategorii, oferującego niecodzienny rodzaj przeżyć estetycznych. Na ten fakt warto spojrzeć w szerszym kontekście, bowiem Mielec stanie się trzecim miastem w Polsce poniżej 70 tysięcy mieszkańców mogącym pochwalić się taką formacją - mówi  Piotr Wyzga, koordynator orkiestry. - To nie tylko pozytywny wyróżnik miasta w skali kraju, ale przede wszystkim impuls dynamizujący miejscowe życie artystyczne i otwierający nowe, szerokie możliwości jego rozwoju - dodaje.
 
W premierowym występie 35 muzyków pod dyrekcją Franciszka Wyzgi zaprezentuje przybyłym do sali widowiskowej SCK perełki muzyki poważnej – Symfonię nr 40 g-moll kv 440 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Uwerturę do operetki "Lekka kawaleria" Franza von Suppe. Tak rozpocznie się debiutancki sezon artystyczny 2017/2018, w którym orkiestra wystąpi jeszcze czterokrotnie. W listopadzie mieleccy symfonicy zaprezentują "Koncert Niepodległościowy", a w styczniu i lutym zabrzmią koncerty: "Noworoczny" oraz "Karnawałowy", a na finał w kwietniu  - "Koncert Wiosenny".
 
Mielecka Orkiestra Symfoniczna od dobrze już znanej miłośnikom Mieleckiej Orkiestry Kameralnej będzie większa, co pozwoli dostarczyć melomanom muzyki bogatszej brzmieniowo i emocjonalne. Jej personalną obsadę stanowić będą sprawdzeni już artyści, uzupełnieni o instrumentalistów brakujących dotychczas specjalności: skrzypce I: Edyta Chlebowska – koncertmistrz, Magdalena Gumiela – Fryc, Regina Szlachta, Natalia Kmita, Aleksandra Pietrucha, Alicja Międlar. Skrzypce II: Łukasz Skop, Aleksandra Niewiadomska, Iga Dąbrowska, Agnieszka Niedbała, Marlena Zielińska. Altówka: Maciej Woch, Karolina Tomasik, Paweł Łukasik, Justyna Maziarka. Wiolonczela: Katarzyna Bochenek – Meisner, Monika Sobolewska, Joanna Paluch. Kontrabas: Wojciech Front. Flet: Jarosław Wanecki. Obój: Tomasz Ożóg, Gabriela Pietraszewska. Klarnet: Piotr Wyzga, Bartosz Jawor. Fagot: Agnieszka Kozioł, Krzysztof Ryś. Waltornia: Piotr Rysiewicz, Wojciech Staszczyszyn. Puzon: Wojciech Fronc, Paweł Wilk. Trąbka: Erwin Żebro, Wojciech Fryc. Perkusja, kotły: Karol Bik, Karolina Bystrowska.
 
Gwarancją jakości, stabilności i wiarygodności funkcjonowania nowej formacji będą nie tylko wysoko kwalifikowani muzycy, ale też doświadczeni organizatorzy (Mieleckie Towarzystwo Muzyczne wspólnie z Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu). Gwarantem jakości będzie też patronat Prezydenta Miasta Mielca oraz wsparcie donatorów publicznych (Starosta Powiatu Mieleckiego przy realizacji Koncertu Niepodległościowego) i sponsorów prywatnych: Pracownia ASPI, Autopart, Bank Spółdzielczy w Mielcu, Centrobud Development, Comp Soft, Eldan, Eurotech, Elektrociepłownia Mielec, Elektromontaż Zespół Budów w Mielcu, Geyer&Hosaja, Melex, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Mielcu, Sierosławski Group, Firma Tarapata i Van Berde Traffic.

Patronem medialnym I sezonu artystycznego Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej jest tygodnik Korso, zaś dla wszystkich zainteresowanych bieżącą działalnością formacji dostępna jest oficjalna witryna internetowa www.orkiestra.mielec.pl oraz konto w serwisie Facebook.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe