SPR Stal Mielec wychowankami stoi

  • 30.09.2017, 11:57
  • ted
Podziel się:
Oceń:
SPR Stal Mielec wychowankami stoi spr
W obecnym sezonie w rozgrywkach PGNiG Superligi występuje aż dziewięciu wychowanków SPR Stali Mielec.

Siedmiu z nich, Paweł Wilk, Marcin Basiak, Piotr Krępa, Rafał Krupa, Hubert Skuciński, Jakub Ćwięka i Dawid Rusin, jest w kadrze Stali na sezon 2017/2018, a kolejni dwaj grają w innych drużynach.

Trener Tomasz Sondej, który szkoleniem młodych zawodników w Mielcu zajmuje się od wielu lat, ma powody do dumy, bo jeszcze nigdy skład naszej drużyny grającej w ekstraklasie nie był w tak dużym stopniu oparty na graczach, którzy swoją przygodę ze sportem zaczynali w SPR.

– W Mielcu zawsze mogliśmy się pochwalić dobrym szkoleniem, osiągając również bardzo pozytywne wyniki podczas mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych oraz juniorskich. Uważam, że w kolejnych latach przybędą nam kolejni wychowankowie z aspiracjami na grę w Superlidze. Oprócz Piotra Rybskiego, który obecnie przebywa ostatni rok w SMS-ie Gdańsk i regularnie gra w juniorskich reprezentacjach naszego kraju, mam na myśli jeszcze kilku chłopaków, lecz nie chcę mówić nazwisk, gdyż na to jest jeszcze za wcześnie – mówi szkoleniowiec, który już drugi sezon prowadzi razem z Krzysztofem Lipką  drużynę seniorską Stali.

Żaden z obecnych wychowanków Stali nie wspiąłby się jednak na wyżyny swoich możliwości, gdyby nie trenerzy, którzy odcisnęli znaczącą pieczęć na każdym z nich. Są wśród tych trenerów szkoleniowcy bardzo doświadczeni, jak Józef Korzeń czy Wojciech Ostrowski, a także młodsi -  Łukasz Rybak i  właśnie Tomasz Sondej. To głównie oni prowadzili mieleckich zawodników przez poszczególne kategorie juniorskie oraz młodzieżowe. To między innymi oni stoją za sukcesem mieleckiego szkolenia.

Paweł Wilk to od ponad 20 lat zawodnik Stali. Jest wychowankiem z krwi i kości, symbolem wracającej do elity drużyny z Mielca, która przed laty ochrzczona została "Czeczeńcami" i zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski. Pomimo propozycji z innych klubów, Paweł Wilk pozostaje wierny rodzimym barwom. Uważany za jednego z najlepszych skrzydłowych w Polsce, ma za sobą występ w seniorskiej reprezentacji naszego kraju.

Marcin Basiak kontynuuje rodzinne tradycje, bo przez wiele lat jego ojciec, Jan Basiak, grający na kole, był podporą ekipy z Mielca. Ze Stalą z przerwami związany jest od wielu lat. Wyjeżdżał do ligi austriackiej, czy też niemieckiej, lecz w najważniejszym dla klubu sezonie reprezentował biało-niebieskie barwy, tym samym zdobywając brąz mistrzostw Polski. Po tym sukcesie występował w Czuwaju Przemyśl, aby szybko wrócić do rodzinnego miasta. Obecnie jest także trenerem grup młodzieżowych.

Piotr Krępa – czyli znany przez wszystkich i lubiany "Misiek", jeszcze nie tak dawno z trybun "hangar areny" oglądał w akcji swoich idoli z nadzieją, że kiedyś i jemu przyjdzie zagrać w pierwszym zespole. Szansę swoją dostał bardzo szybko, a trenerzy wiedzieli, że to talent, który potrzebuje tylko oszlifowania. W tym celu Krępa został wypożyczony do Wisły Sandomierz, a po powrocie terminował przy boku Damiana Krzysztofika i Antonio Pribanicia. Z biegiem czasu przyszły powołania do reprezentacji juniorskiej oraz młodzieżowej. Po odejściu z klubu Krzysztofika dostał swoją życiową szansę jako pierwszy obrotowy w zespole. Wykorzystał ją w stu procentach, co zaowocowało powołaniem do drugiej reprezentacji Polski (kadry B).
Rafał Krupa także kiedyś marzył, aby grać dla Stali i to marzenie obecnie się spełnia. Najpierw jednak trafił do SMS-u Gdańsk, gdzie otrzymywał powołania do juniorskich reprezentacji. Potem został  wypożyczony do Śląska Wrocław, gdzie pod okiem obecnego trenera polskiej kadry – Piotra Przybeckiego nabierał doświadczenia na ekstraklasowych parkietach. Po powrocie do Mielca wystawiany był początkowo na środku rozegrania, lecz z czasem został przeniesiony na skrzydło. Jak się okazało, decyzja ta była punktem zwrotnym w karierze Rafała, który w obecnym sezonie, po czterech seriach gier, jest królem strzelców grupy pomarańczowej PGNiG Superligi!

Jakub Ćwięka to 20-latek obdarzony bardzo mocnym rzutem z drugiej linii. Jeszcze nie tak dawno występował. Niestety, na pewien czas w rozwoju sportowym przeszkodziła mu poważna kontuzja więzadeł, lecz w przedsezonowych sparingach Krzysztof Lipka i Tomasz Sondej nie bali się na niego stawiać, a on sam pokazał, że jest perspektywicznym graczem.

Z kolei Dawid Rusin przebył przeciwną drogę niż Rafał Krupa, gdyż po początkowych występach na skrzydle został przestawiony przez Krzysztofa Lipkę i Tomasza Sondeja na środek rozegrania. Jak się okazało, decyzja ta była niezwykle trafna, gdyż "Rusek" powołany został do juniorskiej reprezentacji Polski, a za swoje występy w przedsezonowych sparingach zbierał bardzo pozytywne recenzje.

Siódmym wychowankiem w składzie jest Hubert Skuciński, zawodnik juniorskich oraz młodzieżowych reprezentacji naszego kraju. Również był uczniem gdańskiego SMS-u, po ukończeniu którego został  wypożyczony  do AZS-u AWF Biała Podlaska. Po świetnym sezonie w 1. lidze wrócił do Mielca i został włączony do pierwszego zespołu mieleckiej Stali. W sparingach udowodnił swój potencjał, tym samym potwierdzając, że wraz z Rafałem Krupą mogą stworzyć na lewym skrzydle duet, z którego Stal będzie miała wielki pożytek przez wiele lat.

Warto dodać, że w Superlidze gra jeszcze dwóch mielczan. To bramkarz MKS Kalisz – Filip Jarosz oraz były reprezentant naszego kraju, a obecnie obrotowy Chrobrego Głogów – Damian Krzysztofik.

ted

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe