Dni kultury żydowskiej - Shalom Mielec

  • 20.09.2017, 01:49 (aktualizacja 20.09.2017 16:01)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Dni kultury żydowskiej - Shalom Mielec
Stowarzyszenie Kulturalne JARTE zaprasza na 3 dni wydarzeń związanych z kulturą żydowską. Już w czwartek w Jadernówce koncert "Rzeszów Klezmer Band". Początek o 19.00.

21 września 2017 godz. 19.00 koncert zespołu klezmerskiego „Rzeszów Klezmer Band” JADERNÓWKA Odział Fotograficzny Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu (ul. Jadernych 19) wstęp wolny 


22 września 2017 godz. 19.00 wernisaż wystawy „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Galeria Jarte (ul. Chałubińskiego 6) wstęp wolny

23 września 2017 godz. 11.00 spacer edukacyjny śladami kultury żydowskiej w Mielcu (miejsce zbiórki: Rynek)

Projekt edukacyjny „Shalom! Mielec!” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów.

W Mielcu jest wiele pozostałości po polsko – żydowskiej historii. Dawne domy żydowskie do tej pory znajdują się w najstarszej części miasta. Są cmentarze, wspomnienia o ludziach, którzy tworzyli tożsamość regionu.

Jedno z działań projektu odbędzie się w kamienicy, która znajduje się przy ul. Mickiewicza 47 w Mielcu. To tam przez wiele lat funkcjonowała żydowska gospoda. Dziś w tym budynku znów jest restauracja, z której mieszkańcy korzystają nie znając historii tego miejsca. Chcemy przypomnieć atmosferę sprzed lat i zorganizować koncert kapeli klezmerskiej „Rzeszów Klezmer Band” z Rzeszowa.

Dzięki współpracy z krakowskim Żydowskim Muzeum Galicja w galerii stowarzyszenia JARTE zaprezentujemy wystawę „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Wystawa zawiera unikalne zdjęcia autorstwa Faye Schulman
dokumentujące zarówno walkę, jak i życie codzienne żydowskich partyzantów.

Kładziemy nacisk na charakter edukacyjny całego projektu, dlatego zorganizujemy otwarty spacer po miejscach szczególnie związanych z kulturą żydowską w Mielcu. Spacer poprowadzi Szymon Burek, kulturoznawca UMCS a także członek Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Projekt finansowany przez Urząd Miejski w Mielcu.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kulturalne JARTE
Urząd Miejski w Mielcu
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Partner:
Jacek i Placek Bistro

Muzeum Regionalne w Mielcu

Patronat honorowy:
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie
 

Szymon Burek

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe