Sentymentalna podróż Szaferów

  • 4.08.2017, 11:30
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Sentymentalna podróż Szaferów
23 lipca 2017 r. minęła 131. rocznica urodzin profesora Władysława Szafera. W przeddzień tej rocznicy potomkowie rodziny Szaferów zamieszkali na ziemi radomskiej, szukali swoich korzeni na Podkarpaciu. Był także wątek mielecki. Szaferowie odwiedzili nasze muzeum regionalne.

Prawnuki Żelisława Szafera (brata Mieczysława, a ojca Władysława) swoją podróż rozpoczęli od miejscowości Stany w gminie Bojanów, gdzie Żelisław pracował jako leśniczy  i gdzie urodził się jego syn Kazimierz (również leśniczy, zamordowany przez Niemców podczas II wojny świat.).

Kolejnymi etapami podróży, już na ziemi mieleckiej, były: rezerwat Buczyna na Płaskowyżu Kolbuszowskim im. W. Szafera w Przyłęku, kapliczka drogowców (Matki Boskiej Częstochowskiej) przy drodze Mielec-Kolbuszowa, obok której znajduje się tablica upamiętniająca ubiegłoroczną konferencję poświęconą Władysławowi Szaferowi. Wokół doskonale widać uderzającą osobliwość lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie środowisk mokrych, śródleśnych bagnisk i torfowisk wyżynnych znajdują się suche wydmy piaszczyste, siedziba Nadleśnictwa Mielec i Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Profesora W. Szafera.

Na pamiątkę wizyty w Mielcu potomkowie Szaferów (Lucyna Szafer, Bożena Kibler z domu Szafer i Wojciech Biernacki – wnuki Kazimierza Szafera) posadzili sosnę czarną w kolekcji nadleśnictwa znajdującej się przy jego siedzibie, zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej, zatrzymali się przy tablicy pamiątkowej i dębie szypułkowym posadzonym z okazji 130. rocznicy urodzin profesora Szafera. Odwiedzili też mural poświęcony Władysławowi Szaferowi, znajdujący się na ulicy Szafera, groby rodziny Szaferów – linii Żelisława oraz praprababki Barbary Szaferowej z Wollów, żony Jana Szafera, miejsce, w którym stał dom Szaferów oraz Szkołę Podstawową nr 2 "Pod zegarem", do której uczęszczał Władysław Szafer.  

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe