Magiczny wieczór Aleksandry Piguły

  • 23.07.2017, 11:57
  • Opr. SzB
Podziel się:
Oceń:
Magiczny wieczór Aleksandry Piguły TMZM
Ostatniego dnia czerwca w pałacyku Oborskich w Mielcu odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone twórczości nowej prezes Grupy Literackiej "Słowo" przy TMZM im. W. Szafera, Aleksandrze Pigule.

Licznie przybyłych przywitał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Janusz Chojecki. Przedstawił bohaterkę wieczoru, zarysowując najbliższe plany Grupy i Towarzystwa, a także przywitał prowadzącą wieczór Agatę Linek, poetkę ze Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli. Wspomniał także zmarłego 21 czerwca Mieczysława Działowskiego, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Następnie zapowiedział dyrektor biblioteki, Jolantę Strycharz, która przedstawiła sylwetkę Działowskiego. Wraz z Aleksandrą Pigułą i Agatą Linek odczytała wybrane wiersze poświęcone poecie.

Następnie głos został oddany prowadzącej, która wraz z bohaterką wieczoru zaprosiła gości na podróż po pięciu tomikach - "Kropla", "Dłonie", "Skrzydła", "Karuzela" oraz "Strofy na". Obie poetki na zmianę czytały wybrane utwory ze zbiorów. Zebrani mogli posłuchać o tym, jak zaczęła się przygoda z pisaniem Aleksandry, jak trafiła do "Słowa", co się stało, że zdecydowała się w końcu wydać swoją twórczość, skąd bierze pomysły na tytuły wierszy i tomików, jak się układa współpraca z rysownikiem Stanem Bigdą (autorem okładek do czterech zbiorów), a także posłuchać o wrażeniach z niedawnego wieczoru mielczanki w Rzymie. Aleksandra opowiedziała również historię powstania recenzji do tomiku "Karuzela". Opowiadała, jak na spotkaniu w Rzeszowie poprosiła o jej napisanie Agatę Linek. Podczas omawiania ostatniego tomu, w którym autorka podjęła się trudnego zadania napisania tautogramów na wszystkie litery alfabetu, wypowiedział się Jerzy Mamcarz, który pochwalił poetkę.

Muzycznie wieczór uświetniła Katarzyna Nagórska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie, która grała na skrzypcach. Z racji tego, że "Karuzela" została w całości przetłumaczona przez Marię Weiss-Malec, nie mogło zabraknąć anglojęzycznych wersji tekstów. Odczytały je Anna Linek (tłumaczka, anglistka, wykładowca, a prywatnie mama Agaty) oraz wspomniana wcześniej Katarzyna Nagórska. Ponadto wiersze w języku polskim przeczytała siostra Aleksandry. Na zakończenie Janusz Chojecki podziękował wszystkim przybyłym. Wraz z autorką wręczył osobom, które uczestniczyły w organizacji spotkania, piękne róże. Zapowiedział także warsztaty literackie prowadzone przez TMZM, które m.in. prowadzić będzie Agata Linek.

Opr. SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe