Hołd Doroty Miśkiewicz dla muzyki

  • 18.07.2017, 15:57
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Hołd Doroty Miśkiewicz dla muzyki SzB
W ostatni piątek, 14 lipca, na scenie Samorządowego Centrum Kultury mogliśmy podziwiać niezwykły koncert sław współczesnej muzyki. W Mielcu Dorota Miśkiewicz zagrała koncert "PIANO.PL". Na scenie pojawili się trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia oraz Atom String Quartet.

Koncert "PIANO.PL" Doroty Miśkiewicz to hołd dla polskiej pianistyki. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym. Jako że gatunkiem najbliższym Dorocie jest jazz, podkreśla nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Tę drogę wyznaczył także inny znakomity pianista, Fryderyk Chopin, który był nie tylko genialnym kompozytorem, ale i improwizatorem. Koncert "PIANO.PL" jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się: Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski, Tomasz Kałwak, Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik i Emilia Sitarz), Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz.

Płyta CD i DVD z rejestracją koncertu miała swoją premierę 28 października 2016. Projekt znalazł ogromne uznanie w oczach krytyków i środowiska muzycznego, które przełożyło się na przyznanie płycie następujących nagród i wyróżnień: FRYDERYKI 2016 - nominacja dla Doroty Miśkiewicz w kategorii Jazzowy Artysta Roku, nominacja w kategorii Jazzowy Album Roku; JAZZ TOP 2016 magazynu Jazz Forum - zwycięzca w kategoriach: najlepszy album i najważniejsze wydarzenie jazzowe; KORYFEUSZ POLSKIEJ MUZYKI 2016 – nominacja w kategorii "Osobowość Roku". W Mielcu Dorota Miśkiewicz zagrała koncert, który jest "pomniejszoną" prezentacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie. Na fortepianie zagrali: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski. W formacji "Atom String Quartet" zagrali: Mateusz Smoczyński i Dawid Lubowicz na skrzypcach, Michał Zabrowski na altówce i Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe