Fabryka dobrych pomysłów

  • 16.07.2017, 15:57
  • Joanna Lewicka
Podziel się:
Oceń:
Fabryka dobrych pomysłów Robert Wilk
To miejsce, w którym natura i sztuka, nieograniczone żadnym zakazem twórczym czy wymogiem cywilizacyjnym, rządzą. W którym inspirująca wolność przenika powietrze z nieustająco dobrym klimatem. Witamy w "Dobrym miejscu".

Dzięki parze pomysłowych ludzi z tzw. dobrą aurą, na Podkarpacie zjeżdżają amatorzy tzw. nicnierobienia w pięknych okolicznościach przyrody i spokoju z niemal całego kraju: od Małopolski, przez Śląsk, nawet po Pomorze. To tutaj znękani współczesnością, hałasem i pośpiechem mogą odpocząć i zażywać kontaktu z naturą bez żadnych ograniczeń lub wziąć udział w różnego typu warsztatach. Mogą też wrócić do czasów dziecięctwa, lokując się na domku na drzewie bądź powitać "dzikość serca" i pobłądzić wśród okolicznych lasów i stawów, pozostałości po Puszczy Sandomierskiej. Lub zaserwować sobie spanie na sianie i medytacje w stodole, po czym zadowolić się towarzystwem kotów, psów, owiec i kur. Nadgorliwi odnajdą się w rąbaniu drewna tudzież oporządzaniu owiec.

Niedawno razem z kolbuszowskim skansenem realizowali plan "miododajny": sianie nasion miododajnych kwiatów i kwietny plener fotograficzny. Na stałe działają z tarnobrzeskim Centrum Natura 2000. Bywają na ogólnopolskich targach agroturystycznych. Wszak prowadzą "zupełnie niezwykłą agroturystykę", a dla swoich gości zawsze mają dużo czasu.
Bo "Dobre miejsce" to nie tylko przestrzeń. To styl życia.

Blisko natury
Cyceron mawiał, że "dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć". Podobną zasadę wyznają Kurnikowie. Kilka lat temu stworzyli miejsce przyjazne ludziom i ziemi, ekologiczne, naturalne. Wiosną Joanna Sadecka – Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele i inicjatorzy powstania tej oryginalnej "miejscówy" z Alfredówki zostali wyróżnieni za "innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych" przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie. Z kolei pod koniec 2015 r. znaleźli się w prestiżowym gronie wyróżnionych 36 agroturystyk z całej Polski. Po raz pierwszy w kraju obiektom turystyki wiejskiej, w szczególności gospodarstwom agroturystycznym ze specjalistyczną ofertą w zakresie turystyki przyrodniczej, przyznano ekocertyfikaty "Blisko Natury", z datą ważności do końca 2017.

Kapituła "Blisko Natury" postawiła przed agroturystykami wysokie wymagania. Należało spełnić kilkadziesiąt kryteriów ekologicznych, między innymi korzystać ze źródeł energii odnawialnej, gromadzić deszczówkę, prowadzić aktywny recykling odpadów i wyposażyć budynek w urządzenia energooszczędne. Najważniejsza jednak była oferta, stawiająca na bezpośredni kontakt z przyrodą i turystykę zrównoważoną.

Więcej w 28 numerze Korso

Joanna Lewicka

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ewka
Ewka 17.07.2017, 18:42
Brawo, miałam zaszczyt gościć u Was rok temu i... do zobaczenia niebawem :)
Adam
Adam 17.07.2017, 08:43
Pozdrowienia dla Qrników! Jesteście WIELCY!

Pozostałe