Relikty PRL-u - Budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Sękowskiego

  • 6.07.2017, 15:57
  • mm
Podziel się:
Oceń:
Relikty PRL-u - Budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Sękowskiego mm
Budynek obecnego Starostwa Powiatowego przy ul. Sękowskiego z pewnością wyróżnia się na tle mieleckiej zabudowy – jest monumentalny i zadbany. Ironicznie nazywany "Białym Domem", przez innych pieszczotliwie - domkiem. Nie bez przyczyny, bo dla osób spoza Mielca, budynek prezentuje się jak siedziba najwyższych władz, a nie wydział komunikacji.

Wzniesiono go w 1951 r. na potrzeby PZPR, na terenie dawnej targowicy zbożowej, gdzie od 1937 r. rozkwitał handel. W Mielcu tradycje handlowe sięgają XV wieku, już wtedy głównym dniem targowym był czwartek i tak jest do dziś. W tym samym miejscu przed wojną planowano postawić nowy mielecki kościół.

Niechciany pomnik
Architektura budynku z zewnątrz i wewnątrz posiada typowe cechy budownictwa socrealistycznego. Przed budynkiem urządzono park, w którego centrum postawiono Pomnik Wdzięczności, budzący zresztą wiele kontrowersji.

Na słupie czworobocznym umieszczono rzeźbę młodego żołnierza w mundurze i płaszczu wojskowym, trzymającego na lewej ręce dziecko, a w prawej ręce miecz. Poniżej rzeźby, w połowie wysokości słupa, umieszczono tablicę z okolicznościowym napisem: "Chwała bohaterskiej Armii Radzieckiej – Wyzwolicielce Narodów. W XXXVI rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej – społeczeństwo powiatu mieleckiego 7 XI 1953 r." Od tego czasu do końca lat 80. na placu przed Pomnikiem Wdzięczności organizowano większość uroczystości związanych z rocznicami zwycięstwa nad faszyzmem i rocznicami  Rewolucji Październikowej. Po 1990 r., mimo wniosków o jego przeniesienie (m.in. na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich), pomnik pozostał na miejscu, mało tego przeszedł gruntowną renowację. Na początku XXI w. wykonano nową tablicę o treści: "Pomnik Bezimiennego Żołnierza dla upamiętnienia żołnierzy radzieckich i polskich poległych w czasie wyzwalania ziemi mieleckiej spod okupacji hitlerowskiej w okresie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r."

Dom Partii
"Biały Dom" to dawny Dom Partii. Mieścił się tu Powiatowy i Miejski Komitet PZPR, który zajmował to miejsce do 1990 r.
W rezultacie przemian ustrojowych w Polsce i rozwiązania PZPR – jej majątek (w tym także mielecki "Dom Partii") stał się przedmiotem sporów prawnych i wielu dyskusji o prawa do użytkowania. Przez lata 90. budynek zajmowały stowarzyszenia, m.in. Towarzystwo Śpiewacze "Melodia" oraz organizacje społeczne (m.in. Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Polski Czerwony Krzyż i Civitas Christiana). Od 1999 r. był siedzibą główną Starostwa Powiatowego w Mielcu. W czasie urzędowania był sukcesywnie remontowany i modernizowany. W 2015 r. siedzibę główną starostwa przeniesiono do budynku przy ul. Wyspiańskiego 6, a w budynku przy ul. Sękowskiego 2B pozostawiono wydział komunikacji.

Kosztowne remonty
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami remontów, które mają odmienić wizerunek PRL-owskiego dzieła. 
W budynku wykonywane są dwa zadania: warta milion złotych termomodernizacja obiektu, a także wyceniony na ponad 580 tys. zł remont wnętrz kondygnacji piwnic, parteru i części piętra. Kwoty te przyprawiają mielczan o ból głowy, bo jak twierdzą, za taką gotówkę można wybudować całkowicie nowy budynek, a inwestycja w komunistyczny gmach jest stratą pieniędzy.

Nie zmienia to faktu, że budynek Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego jest najbardziej urokliwym gmachem wzniesionym w okresie PRL-u. Jego wygląd nie razi przechodniów, mało tego większość docenia jego walory estetyczne, twierdząc, że to jeden z najładniejszych budynków w Mielcu.

mm

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
agnes
agnes 25.10.2017, 13:51
Uważąm ,że Wydział Komunikacji jest prawdziwą wizytówką dla naszego Miasta dziś usłyszałam od kogoś spoza Mieleca, że jest bardzo nowocześnie, przestronnie, no i bardzo ładnie.
big monument
big monument 11.07.2017, 22:26
Jak czytam "jest monumentalny i zadbany" to po prostu micha sama mi się cieszy. Przepraszam bardzo monumentalny to jest budynek obok czyli Zespół Szkół Groszkowskiego.
A to, że budynek jest odnowiony to jego wina?
tadeusz
tadeusz 7.07.2017, 08:21
To historia miasta a Dom Parti tak samo dobry jak kosciol sw.Mateusza.
Faktem tez jest ze gdyby nie rosjanie dzis nie byloby Mielca. Mielec ma co zawdzieczac"kacapom"jak ich pogardliwie nazywacie.

Pozostałe