Ocalić od zapomnienia, czyli padewskie opowieści

  • 6.07.2017, 11:57
  • SzB
Podziel się:
Oceń:
Ocalić od zapomnienia, czyli padewskie opowieści SzB
Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej od kilku lat prowadzi i rozwija tzw. "Archiwum tradycji lokalnej". Zbierane są dokumenty osobiste, pamiętniki, a także nagrywane są relacje ustne mieszkańców. Wszystko po to, by ocalić od zapomnienia niezwykle bogate dziedzictwo gminy.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku. To wtedy Edyta Skórska, pracownik biblioteki w Padwi, napisała projekt, który związany był w budowaniem tzw. archiwów społecznych. W projekcie  wzięli udział uczniowie lokalnego gimnazjum. To oni przeprowadzali wywiady z mieszkańcami, który opowiadali im o tym, jak dawniej żyło się w Padwi. Wszystkie relacje zostały spisane. Ostatecznie udało się je wydać w formie książkowej.

 - Po publikacji książki zaczęły do nas przychodzić osoby, które przynosiły nam różne  rzeczy osobiste. Były to głównie dokumenty, listy, pamiętniki. Wydana przez nas książka pomogła nam zaistnieć w świadomości mieszkańców, że jesteśmy nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także instytucją, która powinna zbierać i dokumentować życie  gminnej społeczności - opowiada nam Edyta Skórska.

Książka poszła w świat
Publikacja, która opisywała dzieje gminy na podstawie osobistych przeżyć mieszkańców,  dociera też do byłych już mieszkańców gminy w całym kraju, a także w świecie.

- I tak już od kilku lat zbieramy wszystko to, co przynoszą mieszkańcy. Dokumenty skanujemy i zapisujemy w formie elektronicznej, bo wiemy, że w taki sposób archiwum przetrwa wiele lat. Mamy plan, żeby dokumenty dygitalizować i publikować  na naszej stronie internetowej. Oczywiście nie wszystko  pojawi się w internecie. Mamy też takie materiały, których właściciele zastrzegli sobie, że nie można ich publikować. W naszym archiwum gromadzimy dokumenty głównie dotyczące Padwi Narodowej. Zdarzają się przypadki, że dostajemy materiały dotyczące sąsiednich miejscowości. Warto podkreślić, że jest tam też wiele zdjęć. Niektóre z nich przedstawiają typowe uroczystości rodzinne. Na niektórych znajdują się  dobrze znane mieszkańcom budynki, jak chociażby kościół sanktuaryjny.   W oparciu o te materiały prowadzimy zajęcia zarówno z młodzieżą szkolną, jak i seniorami. Staramy się rozpoznać osoby znajdujące się na zdjęciach. Pokazujemy, że warto tworzyć  archiwa - mówi Edyta Skórska.

Następny krok: digitalizacja
Niektóre zebrane do tej pory opowieści są gotowym materiałem na książkę. Zresztą, jak udało się nam dowiedzieć, są takie plany, żeby przygotować kolejną książkę właśnie w oparciu o nowe materiały z archiwum. Ale na tym nie koniec. Padewskie archiwum nadal będzie uzupełniane.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe