Relikty PRL-u - Dom kultury

  • 30.06.2017, 15:57
  • Opr. mm
Podziel się:
Oceń:
Relikty PRL-u - Dom kultury mm
Przez jednych postrzegany jako piękny monumentalny budynek, który rósł na oczach mielczan w latach 50., przez innych traktowany jako typowy PRL-owski twór, wciąż bywa tematem niesamowitych wręcz opowieści i legend.

Wybudowany, by krzewić socjalistyczną wrażliwość i kulturę wśród mieszkańców Mielca, przetrwał do dziś i z socjalistyczną kulturą nie ma już nic wspólnego.  Ale i to na pozór klasyczne PRL-owskie dzieło kryje swoje tajemnice.  Czasem wręcz niesamowite.

Trochę o historii
Swoją działalność rozpoczął w 1953 roku,  jako Zakładowy Dom Kultury WSK Mielec, następnie nazwę zmieniono na Robotnicze Centrum Kultury WSK.  Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych działał jako Miejski Ośrodek Kultury. Pod obecną nazwą – Samorządowego Centrum Kultury funkcjonuje od 1 stycznia 1998 roku.

Na trzech kondygnacjach budynku znajdowały się początkowo: sala widowiskowa (kinowa) z dużą sceną i zapleczem oraz dwupoziomową widownią na 750 miejsc, sala teatralna (tzw. "jedynka") ze sceną i garderobą oraz widownią na 250 miejsc, sala baletowa, sale dla biblioteki i czytelni, kilka sal dla zajęć zespołów artystycznych, pomieszczenia dla administracji i instruktorów, pomieszczenia socjalne oraz przestronne halle. Na początku lat 70. rozpoczęto modernizację wnętrz. Część widowni, znajdującej się pod balkonem, przeznaczono na kostiumernię, salę teatralną przebudowano na salę konferencyjną, a od strony północno – zachodniej dobudowano tzw. niski parter, w którym urządzono ekskluzywną restaurację "Melodia" i salę baletową.

Kolejnej większej modernizacji dokonano w 1999 r. Wtedy to nad restauracją i salą baletową wybudowany został pawilon wystawowy, który z ponownie zmodernizowaną salą konferencyjną ("jedynką") utworzył Centrum Wystawienniczo-Promocyjne.

Więcej w 26 numerze Korso

Opr. mm

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
budynek
budynek 8.07.2017, 19:06
Proponuję zburzyć w mieście wszystkie "relikty" które powstały w Mielcu w latach 1945-1989.
To zostanie - oj wiele "nowości i nowoczesności" buuuuhahaha
Tadeusz
Tadeusz 7.07.2017, 08:24
To brzydkie nazywac te budynki "reliktami" . To kawal waszej historii. Nie podoba sie wam to zburzyc. Albo uczyc szacunku dla historii.

Jestem bardzo ciekawy reakcji moderatora na moje zawoalowane pochwaly ery realnego socjalizmu.

Pozostałe