Pomnik Wolności do remontu

  • 22.06.2017, 15:58
  • SzB
Podziel się:
Oceń:
Pomnik Wolności do remontu Mzeum Regionalne
Z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości aktywnie działający już od dłuższego czasu w Mielcu Obywatelski Komitet Obchodów 1918-2018 podjął starania o przeprowadzenie rewitalizacji pomnika Wolności, symbolu narodowego odrodzenia Polski w naszym mieście i powiecie.

Szczegółowy zakres prac przy pomniku i jego najbliższym otoczeniu zostanie szczegółowo opracowany i przygotowany przez urząd miejski, ale już teraz niezbędne i konieczne są rozstrzygnięcia w kilku ważnych kwestiach o charakterze historycznym.
Wiadomo, iż pomnik Wolności (dedykowany pierwotnie Janowi Kilińskiemu) budowany był w dwudziestoleciu międzywojennym z braku pieniędzy na raty. Najpierw w 1918 r. postawiono fundament, w 1928 r. cokół, rok później obelisk, w zwieńczeniu którego znalazł się wyrzeźbiony przez Bolesława Prinza orzeł.

W 1936 r. wykonano ogrodzenie i w tym też roku, 11 listopada, oficjalnie odsłonięto pomnik Wolności. Usytuowany na szczycie orzeł został w 1939 r. zestrzelony przez żołnierzy niemieckich, co dobrze dokumentuje pocztówka Hipperta z tamtego czasu. Po wojnie w latach 50. ponownie nałożono na szczyt pomnika orła, ale już o zmienionym kształcie, tego, który stoi tam obecnie. 

- Przy okazji planowanych na przyszły rok prac konserwatorskich należałoby skorzystać z nadarzającej się okazji i pomyśleć o przywróceniu pierwotnego, przedwojennego kształtu orła - mówi dyrektor muzeum Jerzy Skrzypczak.  - Orzeł ten, jak to pokazują archiwalne fotografie, miał kształt tzw. orła konstytucyjnego, z rozpostartymi skrzydłami, zrywającego się do lotu. Był zupełnie inny od obecnego. Renowacji wymaga także płaskorzeźba Jana Kilińskiego - dodaje. 

Działający w Komitecie Obchodów dyrektor muzeum regionalnego dr Jerzy Skrzypczak i przewodniczący komisji kultury Marek Zalotyński zaprosili do Mielca na konsultacje konserwatorów z Krakowa, aby ci się wypowiedzieli wstępnie o różnych rozwiązaniach i możliwościach technicznych i materiałowych oraz finansowych co do przyszłych prac. Możliwości i rozwiązań jest kilka, ale najbardziej optymalne wydaje się na dzisiaj zrobienie odlewu orła z brązu i scalenie go kolorystyczne z całością. Stosowne decyzje zapadną wkrótce.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe