Wykład ,, Z depresji do pełni życia''

  • 30.05.2017, 11:25 (aktualizacja 30.05.2017 17:02)
  • msk
Podziel się:
Oceń:
Wykład ,, Z depresji do pełni życia''
Mimo że żyjemy w XXI wieku, choroba psychiczna wzbudza w nas nadal strach, boimy się zarówno zachorować, jak i tych, którzy już zachorowali. Ta sfera wciąż jest tematem tabu, chorych wytykamy palcami, a sami wolimy leczyć się po kryjomu, niż pokazać, że cierpimy. Wykład, który zapoczątkuje serię spotkań na temat chorób psychicznych, organizowany przez stowarzyszenie "Życie w naszych rękach", ma na celu zmienić tę tendencję.

Wariat, szajbus, szaleniec - tak obraźliwie często określa się chorych psychiczne.  Napiętnowany społeczne człowiek zamyka się w domu bądź trafia do szpitala psychiatrycznego. Bez pracy, rodziny i w samotności trudno nie oszaleć. Chorzy psychicznie z łatką szaleńców  cierpią, więc pozostając z dala od ludzi. - Chcielibyśmy to zmienić, zapraszając te osoby na nasze spotkania – mówi prezes stowarzyszenia i psychoterapeutka Bożena Zdebko, która przyznaje, że samotność i wyobcowanie jest największym problemem wielu zmagających się z chorobą psychiczną osób. - Rodzina powinna dać wsparcie  takiej osobie, ktoś musi jej pomóc, choćby nawet zaprowadzić do psychiatry – mówi. W związku z tym założeniem organizacja postanowiła wyjść naprzeciw chorym.    

 - Szczególnie osoby po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego pozostają same ze swoimi problemami. Jest owszem poradnia zdrowia psychicznego, z której chorzy mogą korzystać, jednak jest to leczenie jedynie farmakologiczne, terapia grupowa bądź indywidualna, z tego co wiem, w Mielcu nie istnieje – mówi psychoterapeutka.

Szansa dla chorych

Jak się okazuje, sytuacja ta może się zmienić. - Nasze stowarzyszenie chce zorganizować dla tych osób warsztaty z psychoterapią grupową – mówi Bożena Zdebko. - Aby  zapewnić chorym pomoc specjalistów, ci specjaliści muszą taką chęć wyrazić. Sami nie jesteśmy w stanie tego zorganizować, zapraszamy więc do współpracy między innymi psychoterapeutów, lekarzy, dietetyków, instruktorów fitnessu oraz wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć. Stowarzyszenie rozpocznie serie wykładów poświęconych chorobom psychicznym. Pierwszy wykład będzie o depresji i odbędzie się 3 czerwca o godzinie 16, w siedzibie Kany przy ul. Ks. Henryka Arczewskiego 7 w Mielcu.

 - Temat ten jest jak najbardziej na czasie, ponieważ coraz więcej osób cierpi z powodu tej choroby. Co gorsza, depresja staje się wręcz epidemią naszych czasów – mówi Bożena Zdebko.

Rozpoznać depresję

Podczas wykładu  dowiedzieć się będzie można, czym jest depresja, przygnębienie, chandra oraz jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić. - Będziemy mówić między innymi o najczęstszych jej objawach, szukaniu wsparcia, a także jak oswoić swoje lęki, które również często w depresji się pojawiają - zachęca do udziału w zajęciach Zdebko. W tym celu stowarzyszenie zaprosiło do współpracy fachowców: psychiatrę z poradni zdrowia psychicznego w Mielcu, lek. med. Bożenę Sikorską-Stąpor, która opowie o depresji i jej rodzajach. Wykład "Z depresji do pełni życia" prowadzić będą członkowie stowarzyszenia, Bożena Zdebko oraz Marek Polak, który poprowadzi spotkanie z zakresu coachingu. Uczestniczyć w nim będą również dwie osoby, które opowiedzą na temat odżywiania jako elementu leczenia depresji. Przyczyn powstania choroby jest mnóstwo. Jak się okazuje, sama depresja może też wynikać z innego problemu.  – Związana może być z obecnością pasożytów, o czy również powiemy – mówi Zdebko. W czasie spotkania wystąpią również osoby, które depresję przeżywają. 

Wykład na temat depresji nie będzie jednorazową inicjatywą stowarzyszenia. - Tego typu spotkania mamy zamiar organizować co najmniej dwa razy w roku. Po tym poświęconym  depresji będziemy chcieli zorganizować kolejne, które być może uda nam się zrealizować już w październiku – mówi Zdebko. Planowane tematy kolejnych wykładów to choroby psychiczne: od choroby dwubiegunowej po schizofrenię.

Mamy cel

Zrozumienie ogromu cierpienia, które osoby chore psychicznie przeżywają, być może przybliży nas do ocenzurowanej grupy, jaką tworzą. Wykłady te mają na celu uświadomić nam ogrom problemu, jakim jest między innymi depresja, której wszyscy z nas mogą doświadczyć.

Depresja dopaść może każdego, smutek przeżywamy wszyscy: jedni bardziej intensywnie, drudzy mniej. Gdy jednak stan przygnębienia utrzymuje się dłużej, niż powinien, warto zastanowić się nad jego źródłem. W tej sytuacji pomocna bywa wizyta u psychoterapeuty bądź psychiatry, gdyż nieleczona depresja potrafi być naprawdę groźna.

 

msk
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe