Podatkowy raj w Padwi

  • 11.05.2017, 11:57
  • SzB
Podziel się:
Oceń:
Podatkowy raj w Padwi SzB
Gmina Padew przyjazną mieszkańcom i przedsiębiorcom! - tak wynika z rankingu opublikowanego przez prestiżowe pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota".

Padew Narodowa w rankingu znalazła się na pierwszym miejscu w powiecie mieleckim, drugim w województwie podkarpackim i trzydziestym szóstym w kraju pod względem wysokości pobieranych podatków wśród gmin wiejskich, a jest ich w Polsce 1563.
Czasopismo dokonało analizy polityki podatkowej  polskich gmin  na przestrzeni lat 2013-2015. Podstawowym  kryterium oceny była średnia stawka podatków lokalnych we wspomnianych latach. Te wyniki pokazują, że gmina jest w czołówce samorządów mających najniższe podatki. W odniesieniu do województwa to niemal pozycja lidera.

Punktem odniesienia w rankingu były  maksymalne stawki podatków. Zatem osiągnięty przez gminę Padew Narodowa wskaźnik 59,39 % świadczy o tym, że gmina zebrała niewiele ponad połowę wpływów. Jest to skutek prowadzonej od wielu lat przyjaznej polityki podatkowej idącej w parze z polityką inwestycyjną gminy.

Prosty rachunek
Można powiedzieć, że rozwój gminy Padew Narodowa jest wypadkową polityki niskich podatków, które nie są  zbyt wielkim obciążeniem dla mieszkańców, a powodują wręcz wzrost ich liczby (wzrasta również liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy), i aktywnym poszukiwaniem funduszy  zewnętrznych. Proste przełożenie  tego mechanizmu jest następujące: planowane na ten rok dochody podatkowe gminy w postaci podatku od osób prawnych i osób fizycznych to 1,9 mln zł, natomiast planowane inwestycje (finansowane funduszami zewnętrznymi) służące społeczności lokalnej to 11,5 mln zł, wobec budżetu wartości 28,5 mln zł. - Muszę przyznać, że wiedzieliśmy, że na terenie naszej gminy są niskie podatki. Natomiast wyniki rankingu pokazały skalę tego zjawiska. Dla nas to absolutnie szokujące zestawienie. Jesteśmy na pierwszym miejscu w powiecie i drugim na Podkarpaciu - komentuje Robert Pluta, wójt gminy.

Więcej w 19 numerze Korso

SzB

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ktoś
ktoś 7.11.2017, 17:40
Żenada :) Za każdym razem gdy się spotka Pana Plutę to każdemu o podatkach mówi...już słuchać się tego nie chce.Jak człowiek przyjdzie ze swoim problemem to oczywiście najpierw nie jego problem ale przechwalanie się jakie to podatki u niego w gminie niskie są...

Pozostałe