Starostwo przekazało busa i defibrylatory

  • 14.04.2017, 05:44 (aktualizacja 14.04.2017 05:46)
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Starostwo przekazało busa i defibrylatory A. Łysoń
Starostwo podarowało Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Mielcu 18-osobowego busa, natomiast wszyscy dyrektorzy ponadgimnazjalnych placówek oświatowych odebrali automatyczne defibrylatory.

Niedawne zdarzenie w Urzędzie Miejskim w Mielcu, w którym wykorzystano automatyczny defibrylator do ratowania ludzkiego życia, pokazało skuteczność działania tego typu urządzeń. Starszy mężczyzna zawdzięcza życie właściwemu zadziałaniu automatu.

Dzięki temu wydarzeniu uwidoczniła się potrzeba umieszczania takich urządzeń w kolejnych mieleckich instytucjach. Do istniejących 6 punktów dołączy kolejnych 9 miejsc – gdyż taką ilość urządzeń mieleckie starostwo zakupiło. Zostaną one rozmieszczone w budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli, w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim oraz we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Mielca.

Uroczystość przekazania urządzeń miała miejsce 7 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Defibrylatory kosztowały ponad 28 tysięcy złotych.

Ważnym punktem spotkania była krótka prezentacja działania defibrylatora przedstawiona przez Wojciecha Idziora – kierownika Szkoły Ratownictwa Medycznego przy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Starosta powiatu mieleckiego, wręczając defibrylatory, powiedział: - Życzę wszystkim, żeby te urządzenia nigdy nie były wykorzystane, ale niech będą one w gotowości w odpowiednich miejscach. Trzeba być zabezpieczonym, by w razie potrzeby ratować ludzkie życie.

Defibrylator jest to automatyczne urządzenie medyczne, które skutecznie potrafi przywrócić prawidłową pracę serca osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia, lub która uległa wypadkowi.

Podczas tego samego wydarzenia mielecki starosta przekazał Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Mielcu 18-osobowy bus.

W pojeździe będzie mogło podróżować 18 osób (17 pasażerów i kierowca). Został on przystosowany do wjazdu i zamocowania w nim wózków inwalidzkich. Posiada elektryczną windę pod wózek inwalidzki i specjalistyczne uchwyty przytrzymujące podróżujących podczas podnoszenia i opuszczania dźwigu.

Pojazd kosztował budżet powiatu 206 640 złotych, a jego zakup został dofinansowany przez PFRON kwotą w wysokości 77 tys. złotych.

- Cieszę się, że spełniło się nasze wspólne marzenie. Mam nadzieję, że pojazd ten przez lata będzie bezpiecznie służył wszystkim podopiecznym – mówił Zbigniew Tymuła. Kluczyki od starosty odebrała Małgorzata Wałek, dyrektor SOSW. – Do tej pory często bywało tak, że musieliśmy dokonywać selekcji dzieci, które pojadą na konkurs czy wycieczkę. Teraz, mając 18-osobowego busa, będziemy w stanie zabierać większe grupy uczniów w różne miejsca - powiedziała.

- Widzę, że zadanie, które dziś wspieramy, realnie służyć będzie młodzieży i pracownikom tego ośrodka. Bardzo mnie to cieszy – mówił Maciej Szymański, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON.

Również młodzież ośrodka cieszyła się z przekazanego prezentu, gdyż dzięki niemu zwiększą się możliwości różnych wyjazdów i wycieczek.

Pojazd poświecił proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu, ks. Stanisław Składzień.

Arkadiusz Łysoń

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe