Ważą się losy black hawków

  • 4.04.2017, 16:00 (aktualizacja 04.04.2017 23:43)
  • ms
Podziel się:
Oceń:
Ważą się losy black hawków M. Świetlińska
Minął termin składania ofert na zakup śmigłowców dla polskiego wojska. W postępowaniu biorą udział trzej dostawcy. W resorcie trwa analiza ofert, które liczą po kilkanaście tysięcy stron.

Zaproszenia do udziału w postępowaniu zakupowym otrzymały: konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (amerykański koncern Lockheed Martin), WSK "PZL-Świdnik" (włoska grupa Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters z Francji i Heli Invest. Natomiast MON nie precyzuje, kto ostatecznie złożył oferty.

27 marca Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec, wydał oświadczenie, w którym jednoznacznie informuje, że konsorcjum Polskich Zakładów Lotniczych Mielec i Sikorsky Aircraft Corporation złożyło Ministerstwu Obrony Narodowej propozycję zakupu śmigłowców Black Hawk wyprodukowanych w mieleckiej fabryce. - Przedstawiamy w niej także ofertę znaczącego zaangażowania firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - pisze w swoim piśmie, dodając, że Black Hawk zapewnia natychmiastową współpracę z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników z NATO. - Oczekujemy na negocjacje z polskim rządem i jesteśmy gotowi do omówienia szczegółów naszej propozycji w trakcie procesu oceny ofert, który wkrótce nastąpi - zaznacza prezes mieleckiego PZL.

Tymczasem zaledwie kilka dni temu wiceminister MON, Bartosz Kownacki, w jednej ze stacji telewizyjnych powiedział, że zakup śmigłowców jest istotny, ale nie kluczowy i najważniejszy. Jest elementem modernizacji polskiej armii i ważniejszy w tym momencie jest zakup maszyn do zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego niż śmigłowców transportowych.

Zdolność użytkowa tych pierwszych, które ma na stanie wojsko, kończy się w latach 2019 i 2020 roku. - Pozostałe śmigłowce to maszyny, których resursy (od. red.: zdolność użytkowa) wychodzą w latach od 2025 do 2035 - powiedział Kownacki.

ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe