[FOTO, AUDIO, VIDEO] Tłumy na Marszu Żołnierzy Wyklętych

  • 27.02.2017, 01:34 (aktualizacja 27.02.2017, 15:06)
  • Szymon Burek

Podziel się:

Oceń:

[FOTO, AUDIO, VIDEO] Tłumy na Marszu Żołnierzy Wyklętych S. Burek
To oni walczyli o niepodległość długo po zakończeniu II wojny światowej. Od kilku lat możemy głośno przypominać ich życiorysy. W Mielcu uczczono pamięć żołnierzy wyklętych. Setki osób przeszło w III Marszu Pamięci.

Marsz Żołnierzy Wyklętych wyruszył spod Bazyliki Świętego Mateusza. W kolumnie marszowej można było spotkać żołnierzy WP, strzelców, czy harcerzy. Trasa marszu wiodła przez rynek Starego Miasta, rondo im. "Żołnierzy Wyklętych" i następnie przez wiadukt w stronę Placu Armii Krajowej.

Po drodze organizatorzy czytali biografie wybranych żołnierzy wyklętych z Podkarpacia. Złożono kwiaty przed pomnikiem AK. Organizatorem tego wydarzenia był Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" z Mielca. Podczas uroczystości kwestowano m. in. na budowę w Mielcu pomnika poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych. Szacuje się, że blisko 20 tysięcy żołnierzy zostało zamordowanych po wojnie w wyniku represji agentów Urzędu Bezpieczeństwa. 

Ponad 100 biegaczy uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji "Bieg Tropem Wilczym". Zakończenie biegu i uhonorowanie zwycięzców odbyło się podczas głównych uroczystości na placu Armii Krajowej. 

Posłuchaj relacji z wydarzenia:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Posłuchaj Janiny Pryjda, siostry Wojciecha Lisa ps. "Mściciel":

loadingŁaduję odtwarzacz...

Posłuchaj Jerzego Skrzypczaka, dyrektora Muzeum Regionalnego o kweście:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Posłuchaj kpt. Jerzego Dębickiego, żołnierza AK:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Posłuchaj wypowiedzi Posła na Sejm Wojciecha Buczaka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zobacz fragment uroczystości:

 

Szymon Burek

Zdjęcia (94)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe