Zmowa przetargowa młynarzy

  • 26.02.2017, 06:33
  • Maciej Chmielowski, UOKiK, opr. Red
Podziel się:
Oceń:
Zmowa przetargowa młynarzy Archiwum Korso
Trzech przedsiębiorców z naszego powiatu zawarło zmowę przetargową. Wpłynęli oni na wyniki sześciu postępowań o zamówienie publiczne na dostawy pieczywa. To nie pierwsze niedozwolone praktyki rodzinnych firm z Malinia i ze Złotnik.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, że kolejne niedozwolone porozumienie zawarło trzech przedsiębiorców z Chorzelowa, Malinia i ze Złotnik zajmujących się m.in. produkcją pieczywa. Brali oni udział w przetargach na dostawę pieczywa właśnie organizowanych przez jednostki publiczne.

- Zmowa polegała na składaniu i wycofywaniu ofert przetargowych. Ceny oferowane przez przedsiębiorców w przetargach były różnicowane, a jeżeli były one kolejno najniższe w przetargu, wówczas zwycięzca rezygnował z zawarcia umowy, aby umożliwić wybór droższej propozycji działającego z nim w zmowie przedsiębiorcy. Oznaczało to wybranie oferty, która nie była najkorzystniejsza w świetle pierwotnego rozstrzygnięcia. Porozumienie prowadziło zatem do podwyższania cen zamówień, co powodowało zwiększenie wydatków z publicznych pieniędzy – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marek Niechciał.

Niedozwolone uzgodnienia dotyczyły sześciu przetargów organizowanych przez areszty śledcze, placówki służby zdrowia i oświatowe. Po ogłoszeniu wyników przetargu zwycięzca nie uzupełniał braków w ofercie, nie udzielał wymaganych wyjaśnień lub podawał lakoniczne i ogólnikowe powody odmowy podpisania umowy, np. problemy zdrowotne, wyjazd czy brak sprzętu. UOKiK nie uznał tych przyczyn za wiarygodne, podając za przykład sytuację, kiedy to jeden z przedsiębiorców uzasadniał odmowę zawarcia umowy złym stanem zdrowia, po czym kilka dni później złożył ofertę w innym przetargu, z którego również zrezygnował, żeby mógł wygrać inny uczestnik zmowy.

O wspólnym działaniu świadczą m.in te same błędy w dokumentach, czy wysyłanie ofert w tym samym czasie w jednej placówce pocztowej. Ustaleniom mogły sprzyjać również gospodarcze, organizacyjne i rodzinne powiązania pomiędzy przedsiębiorcami. Na uczestników porozumienia zostały nałożone kary finansowe w  wysokości ponad 35 tys. złotych. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie jest to pierwsza decyzja dotycząca zmowy przetargowej, w której brali udział uczestnicy porozumienia. Przypomnijmy, że w 2013 roku urząd stwierdził niedozwolone praktyki jednego z członków rodziny młynarzy z Malinia i decyzja w tej sprawie jest prawomocna. Dotyczyła ona warunków ofert w przetargach na dostawy pieczywa dla jednostek opieki zdrowotnej oraz domu pomocy społecznej. Prezes UOKiK nałożyła wówczas na przedsiębiorców kary w wysokości blisko 90 tys. zł - na spółkę z Malinia - ponad 88 tys. zł, w przypadku jednego z członków rodziny sankcja wyniosła ponad 1,3 tys. zł.

W 2015 r. w podobnej sytuacji znalazła się firma produkcyjno-usługowa ze Złotnik. W tym jednak przypadku decyzja nie jest prawomocna. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary finansowe w wysokości ponad 130 tys. zł.

Maciej Chmielowski, UOKiK, opr. Red

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe