Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Dębickiego w przyszłym tygodniu

  • 21.11.2020, 16:46 (aktualizacja 21.11.2020, 17:00)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Dębickiego w przyszłym tygodniu fot. SzB Śp. Jerzy Dębicki zmarł w piątek 20 listopada.
Jerzy Dębicki harcerz Szarych Szeregów AK, po wojnie represjonowany przez komunistów, zmarł w nocy 20 listopada. Miał 91 lat. Znana jest data pogrzebu Jerzego Dębickiego.

 

Pogrzeb śp. Jerzego Dębickiego odbędzie się we wtorek 24 listopada o godz. 14:00 w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie Ciała zmarłego na miejsce pochówku na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.

 

Przez całe swoje życie pokazywał czym jest miłość do Ojczyzny. Podsumowaniem jego heroicznej postawy i zasług dla wolnej Polski był Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jerzy Dębicki to odznaczenie otrzymał w Mielcu, podczas uroczystego posadzenia „Dębu Niepodległości”. Była to jedna z wielu inicjatyw mieleckiego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, któremu honorowo przewodniczył.

Jerzy Dębicki urodził się w 1929 roku. Gdy wybuchła wojna wchodził w młodzieńczy czas życia. Kształcił się na tajnych kompletach i wstąpił do Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W styczniu 1945 powstała Tajna Niepodległościowa Drużyna Harcerska im. Jaremy Wiśniowieckiego do której wstąpił.

 

 

Po wojnie pozostał w konspiracji. W listopadzie 1951 został aresztowany i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na 12 lat za przynależność do nielegalnej organizacji niepodległościowej. Zwolniony na fali „odwilży” w 1956, skończył studia techniczne i rozpoczął pracę w WSK Mielec. Pracował m.in. przy projektach związanych z produkcją samochodu Mikrus i wozów transmisyjnych. Tu również odczuł negatywny wpływ polityki i radzieckiej podległości, gdy projekt Mikrus z dnia na dzień po moskiewskiej interwencji został przerwany.

Na emeryturze nie odpoczywał. Wręcz przeciwnie. Po 1989 roku wraz z synem udało mu się wskrzesić rodzinną księgarnię, którą bezprawnie zabrano w 1950 roku jego ojcu. Księgarnia funkcjonuje do dziś przy ul. Mickiewicza w Mielcu. Działał w wielu organizacjach patriotycznych, spotykał się z uczniami, opowiadał o najtrudniejszych momentach swojego życia i polskiej trudnej historii, którą znał z autopsji.   Często powtarzał zdanie  ,,Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla Polski”.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe