Nowy mural dla uczczenia Strzelców

  • 20.11.2020, 12:00 (aktualizacja 20.11.2020, 12:27)
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Nowy mural dla uczczenia Strzelców Fot. UM Przecław
Z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie, Pawła Betleja, powstał w Dobryninie mural upamiętniający setną rocznicę utworzenia 5 Pułku Strzelców Konnych.

Dzieło wykonał mieszkaniec gminy Przecław, Wojciech Kaszub, z pomocą Stanisława Wilczyńskiego oraz Ireneusza Weryńskiego. Mural usytuowany jest na ścianie budynku sali gimnastycznej przylegającej do Szkoły Podstawowej w Dobryninie.

5 Pułk Strzelców Konnych utworzony został 6 października 1920 roku w Tarnowie, a w 1929 roku został przeniesiony do Dębicy. W sierpniu 1939 roku wszystkie szwadrony PSK z Dębicy oraz zapasowy szwadron z Tarnowa prowadziły działania szkoleniowe na terenie gminy Przecław i z tego miejsca Pułk wyruszył na kampanię wrześniową. Żołnierze 5 Pułku wyjątkowo cenili honor własny i pułku, słynęli przy tym z ułańskiej fantazji. Na polu bitwy byli szaleńczo odważni i zdyscyplinowani.

Stowarzyszenie Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych kultywuje i kontynuuje tradycje kawaleryjskie sięgające czasów rycerstwa. Działalność Stowarzyszenia propaguje postawy patriotyczne, szacunek nie tylko dla tradycji, świadomości narodowej i historii, ale i jest wyrazem podziwu dla tej elitarnej formacji.

MW

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe