Jak wygląda obecnie sytuacja ratowników medycznych w Mielcu?

  • 27.10.2020, 14:32
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

 Jak wygląda obecnie sytuacja ratowników medycznych w Mielcu? Karetki pogotowia służą do udzielania pomocy ludziom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Pogotowie Ratunkowe w Mielcu apeluje: nie wzywaj karetki z błahych powodów! Jak wygląda obecnie sytuacja ratowników medycznych w czasie drugiej fali pandemii COVID-19?

Ostatnie tygodnie są dla zespołów ratownictwa medycznego ogromnym wyzwaniem. W medycynie ratunkowej czas liczył się zawsze, teraz to właśnie o niego jest szczególnie trudno.

Trzeba zadbać o to, by we wszystkich sytuacjach, w których mamy wpływ na jego oszczędzenie, zrobić wszystko, by go nie marnować. Dlatego uczulam, aby wzywać karetkę tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia i życia. W innych sytuacjach należy się kierować do swojej przychodni – mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Największym problemem dla zespołów ratownictwa medycznego pojawiającym się obecnie jest brak miejsc dla pacjentów z dodatnim wynikiem COVID-19. Jeśli ratownicy spotkają się z odmową przyjęcia chorych w danym szpitalu, są zmuszeni transportować ich do szpitali ościennych, w przypadku Mielca np. do Przemyśla, Łańcuta, Jarosławia, Krosna itd. Często też te karetki  stoją długo pod szpitalnymi oddziałami ratunkowymi w celu przekazania pacjenta.

Na to zwykle nie mamy wpływu w dobie koronawirusa. Wszystko to jednak blokuje tak potrzebne karetki na  dłużej niż zwykle, więc czas później tym bardziej jest na wagę złota. Szczególnie że mamy  pacjentów nie tylko z podejrzeniem czy też z dodatnim wynikiem COVID-19. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że osoby cierpiące z wielu innych powodów mogą znaleźć się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia i to im jesteśmy potrzebni. Kreatywność osób koordynujących powoduje, że żaden pacjent nie zostaje bez opieki, ale trzeba temu obciążonemu systemowi pomóc jak się da - apeluje dyrektor. Uczula na problem wzywania karetek w sytuacji, gdy może pomóc lekarz rodzinny. - Nie możemy jeździć do pacjentów, którzy mają tylko wyższą temperaturę i kaszel, do zwykłego przeziębienia. My w systemie mamy określone miejsce, udzielamy pomocy ludziom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – mówi dyrektor.

Dodaje, że jeśli chodzi o obsadę zespołów wyjazdowych realizujących zadania wynikające z systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, mielecka stacja dysponuje obecnie  pięcioma zespołami podstawowymi, jednym specjalistycznym i w tej chwili nie ma obaw, że te zespoły będą bez zabezpieczenia osobowego.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe