Jest nowa tarcza dla wybranych branż. Znamy szczegóły

  • 27.10.2020, 10:42 (aktualizacja 27.10.2020, 10:55)

Podziel się:

Oceń:

Jest nowa tarcza dla wybranych branż. Znamy szczegóły Fot. KPRM Premier przedstawił szczegóły wsparcia finansowego dla kilku branż.
Cztery branże, które najbardziej są dotknięte przez kryzys zostaną objęte rządowym wsparciem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły pomoc finansowej.

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią, zostały również objęte programem wsparcia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Przeczytaj także: Wciąż za brak maseczek policjanci nakładają ogromną liczbę mandatów


Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych. 

- Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości - powiedział szef rządu.

- Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia - podkreślił premier.

Jak mówił, największe obciążenie dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii dotyczy różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach. 


Przeczytaj także: E-wizyty u lekarza już mamy. Teraz będzie e-wizyta w ZUS


Nowa tarcza to wsparcie dla branż:

  • Gastronomicznej
  • Rozrywkowej (targi, fotografia, film, estrada)
  • Zdrowia fizycznego (siłownie, sport, rekreacja)
  • Sprzedaży detalicznej

Wsparcie w ramach tarczy branżowej:

- zwolnienie ze składki ZUS za listopad (w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- tzw. postojowe, czyli dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia (w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla firm małych i mikrofirm,(w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- zwolnienie z opłaty targowej za 2021 r. "z rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów"

Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek  za X, XI i XII będzie przesunięta o pół roku.


Przeczytaj także:  Czasowe zamknięcie drogi, MKS zmienia trasę


 

- Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada. Jeżeli będzie to koniecznie, to dokonamy odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia. Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych - podkreślił premier.

Jakie są warunki otrzymania wsparcia?

Aby uzyskać wsparcie przedsiębiorca musi wykazać, że miał o 40 proc. mniejszy przychód w październiku lub listopadzie, niż do analogicznego okresu w poprzednim roku.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe