Zmiana czasu. Czy tym razem śpimy dłużej czy krócej. Sprawdź

  • 23.10.2020, 07:00
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Zmiana czasu. Czy tym razem śpimy dłużej czy krócej. Sprawdź Fot. Archiwum W tym roku po raz kolejny będziemy zmieniali czas letni na zimowy i przesuwali o godzinę zegarki.
W tym roku po raz kolejny nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Znów też trzeba przesuwać zegarki. Poniżej informacja kiedy ta zmiana, i w którą stronę przesuniemy zegarki.

Wprowadzony kilkanaście lat temu pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni  miał na celu oszczędności na energii zużywanej na oświetlenie. Jak pokazują jednak badania  owe oszczędności są iluzoryczne, co wynika m.in. z rosnącej wydajności źródeł światła, a cała operacja zmiany czasu i przestawiania zegarków jest uciążliwa i przysparza wielu problemów np. na kolei z przesunięciem tuż po północy  godzin kursowania pociągów.
CZYTAJ TAKŻE:Bury wycofał się z prawie połowy zwolnień. Lear zwolnił prawie wszystkich

Od kilku lat pojawiają się inicjatywy zmierzające do rezygnacji ze zmiany czasu i pozostanie przy jednym z nich, prawdopodobnie letnim. To wymaga jednak zgody Unii Europejskiej i wprowadzenia jednolitego czasu we wszystkich krajach unijnych. Unijni urzędnicy poczynili pewne kroki w tym kierunku, a Komisja Europejska przeprowadziła  nawet konsultacje zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

 Z badań wynika, że również prawie 70 proc.  Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu. Temat ten angażuje również polityków, a  największym orędownikiem zniesienia zmiany czasu jest Polskie Stronnictwo Ludowe,  które składało już odpowiednie projekty ustaw w tej sprawie w polskim parlamencie i zapowiada, że złoży ponowne.

Póki co zmiana czasu obowiązuje i po raz kolejny w najbliższy weekend (noc z soboty na niedzielę 24 na 25 października) będziemy musieli przestawić zegarki z godz. 3.00 na 2.00.

Jedynym pozytywem tej operacji jest tym razem to, że przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu czyli o godzinę dłużej będziemy mogli pospać.

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe