Zmiana czasu 2020. Większość tego nie chce

  • 17.10.2020, 08:17 (aktualizacja 17.10.2020, 13:43)
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Zmiana czasu 2020. Większość tego nie chce Fot. Archwium W tym roku i to już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki zmieniając czas letni na zimowy.
W tym roku i to już niedługo po raz kolejny przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. Jak wynika z badania dla Wirtualnej Polski i money.pl większość Polaków nie chce tego robić i chciałaby z tych zmian czasu zrezygnować.

Wprowadzony kilkanaście lat temu pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni  miał na celu oszczędności na energii zużywanej na oświetlenie. Jak pokazują jednak badania  owe oszczędności są iluzoryczne, co wynika m.in. z rosnącej wydajności źródeł światła, a cała operacja zmiany czasu i przestawiania zegarków jest uciążliwa i przysparza wielu problemów np. na kolei z przesunięciem tuż po północy  godzin kursowania pociągów.

CZYTAJ TAKŻE:Biskup Tarnowski zarządził dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy!
 
Od kilku lat pojawiają się inicjatywy zmierzające do rezygnacji ze zmiany czasu i pozostanie przy jednym z nich, prawdopodobnie letnim. To wymaga jednak zgody Unii Europejskiej i wprowadzenia jednolitego czasu we wszystkich krajach unijnych. Unijni urzędnicy poczynili pewne kroki w tym kierunku, a Komisja Europejska przeprowadziła  nawet konsultacje zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu. Jednoznacznej decyzji  kiedy to nastąpi jednak nie ma.
 
Jeśli chodzi o Polaków to badania przeprowadzone dla Wirtualnej Polski i money.pl pokazują, że większość z nas opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu.  Tak uważa 66 proc. badanych, 20 proc. nie ma zdania, a tylko 14 proc. jest za pozostawieniem dotychczasowego rozwiązania
 
 Póki co zegarki nadal musimy przestawiać, a najbliższa taka operacja nastąpi w nocy z 24 na 25 października. Tym razem  po raz kolejny cofniemy nasze zegarki o godzinę, przechodząc z czasu letniego na czas zimowy, a  jedynym pocieszeniem tego jest to, że tej  nocy pośpimy dłużej o godzinę.

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe