Znów limity w sklepach i zakaz imprez. Od soboty duże zmiany

 • 15.10.2020, 18:28 (aktualizacja 15.10.2020, 21:43)

Podziel się:

Oceń:

Znów limity w sklepach i zakaz imprez. Od soboty duże zmiany Fot. KPRM Od 17 października rząd wprowadza nowe obostrzenia.
Rząd ogłosił nowe strefy czerwone w Polsce, czyli obszary z największymi restrykcjami. od soboty znajdą się w niej 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Powiat mielecki jest już w czerwonej strefie od ubiegłej soboty. W związku z pogarszającą się sytuacją z koronawirusem premier ogłosił nowe obostrzenia. Jednym z nich jest wprowadzenie limitów w sklepach.

Na czwartkowej (15 października) konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Są one spowodowane coraz większa liczbą zakażonych w kraju. Dziś odnotowano kolejny rekord zakażonych (8099 osób).


Przeczytaj także: Szkoły średnie i uczelnie wyższe w strefie czerwonej przechodzą na naukę zdalną


Nowe obostrzenia w strefie czerwonej - od soboty 17 października:

 • Po 5 osób na jedną kasę w sklepach
 • Działalność gastronomii w godz. 6-21, potem tylko na wynos. Co drugi stolik zajęty
 • Transport publiczny - 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
 • Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, itp.) - od 19 października
 • Max. 1 osoba na 7 metr kw. podczas uroczystości religijnych
 • Zgromadzenia publiczne do 10 osób
 • Szkoły wyższe i średnie - nauczanie zdalne
 • Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • Wydarzenia kulturalne do 25 proc. publiczności
 • Zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

Przeczytaj także: Utrudnienia na ul. Przemysłowej w Mielcu


Premier apelował, by chronić osoby starsze, dla których koronawirus jest największym zagrożeniem. 

- Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów - stwierdził premier.

Morawiecki wskazał, że wśród celów rządu jest zapewnienie wydajności służby zdrowia oraz utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy. 

Nie jesteśmy też skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali - mówił.

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - podkreślił premier.


Przeczytaj także: Codziennie przybywa zakażonych podłączonych do respiratorów


Podkreślił, że - podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi do nas wrócić także dziś: zostań w domu. Jak mówił, jeśli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie.

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe