Witamina D obniża ryzyko zakażenia koronawirusem

  • 28.09.2020, 12:29
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Witamina D  obniża ryzyko zakażenia koronawirusem Fot. Archwium W okresach jesienno-zimowych, kiedy brakuje nam witaminy D dostarczanej do naszego organizmu w naturalny sposób przez słońce, warto ją spożywać jako suplement diety w postaci tabletek.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców pacjenci zarażeni koronawirusem znacznie rzadziej cierpieli na powikłania i umierali, jeśli mieli dostateczny poziom witaminy D we krwi.

Odpowiednie badania związane z  poziomem witaminy D we krwi przeprowadzili specjaliści z Boston University School of Medicine.  Zrobili to na  235 pacjentach hospitalizowanych z powodu infekcji koronawirusem.

CZYTAJ TAKŻE:Mielecki szpital znów wstrzymuje planowe zabiegi!

Okazało się, że chorzy, którzy mieli co najmniej 30 ng/mL 25-hydroksywitaminy D (tę substancję mierzy się, aby sprawdzić stężenie witaminy D we krwi) znacznie łagodniej przechodzili chorobę. Rzadziej też umierali.

Ponadto w ich krwi było mniejsze stężenie białka C-reaktywnego, które świadczy o nasileniu stanów zapalnych.

Wśród chorych w wieku powyżej 40 lat wystarczający poziom witaminy D wiązał się z ryzykiem zgonu mniejszym o 51,5 proc. w porównaniu do osób, które witaminy tej miały za mało (mniej niż 30 ng/mL 25-hydroksywitaminy D we krwi).

Według amerykańskich naukowców  odpowiednia ilość witaminy D obniża również  ryzyko samego zakażenia koronawirusem  i to aż o 54 proc. Co więcej chroni przed poważnymi konsekwencjami nie tylko w przypadku infekcji koronawirusem, ale też innymi wirusami, które powodują choroby górnych dróg oddechowych, w tym grypę.

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe